خبر

دانش: نبود حکومت مستحکم در تقسیم ثروت، فقر را به وجود می‌آورد

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور فقر و جعل دانایی را عامل اصلی عدم مصونیت غذایی در کشور برشمرده و گفت: عدم موجودیت یک حکومت مستحکم که ثروت را به صورت عادلانه تقسیم نکند باعث می‌شود تا فقر به‌وجود بیاید.

سروردانش، معاون دوم ریاست جمهوری امروز پنج‌شنبه (۱۵عقرب) در نشستی تحت عنوان «سومین سالگرد راه‌اندازی آجندای ملی امنیت غذایی و تغذیه» در کابل گفت: «ما بارها‌ گفتیم که ما منابع کافی داریم، اما به دلیل عدم علم و دانش نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم که می‌توان گفت، عامل اصلی عدم مصونیت غذایی، فقر جعل و نادانی باشد.»

آقای دانش، ادامۀ جنگ در افغانستان را عامل دیگر فقر و عدم مصونیت غذایی برشمرد و اذعان داشت: «اگر بگوییم، ادامۀ جنگ همۀ منابع مهم اقتصادی را به خاکسترده تبدیل کرده، مبالغه نکرده‌ایم.»

او افزود: در حال حاضر طالبان صد‌ها کیلومتر سرک احداث شده، هزاران پولچک، تعمیر مکاتب، شفاخانه و دیگر نهاد‌های عامه المنفعه را تخریب کرده اند و از بین می برند.

آقای دانش گفت: «دولت و ملت افغانستان روی برقراری صلح دایمی کار می‌کنند و انتظار ما هم این است که بحران جنگ و خشونت خاتمه یابد.»

معاون اول ریاست جمهوری افزود: بر اساس ارقام رسمی ۱۳میلیون نفر در افغانستان با خطر بالای عدم مصونیت غذایی مواجه‌اند که  9.6میلیون آن در دهات کشور، ۲٫۹میلیون در شهر‌ها و همچنان ۴۷۴هزار دیگر در میان کوچی‌ها زندگی می‌کنند.

این در حالی‌ست که گراف فقر و بیکاری روز به روز رو به افزایش است. ناامنی، جنگ و مافیای اقتصادی میزان درآمد مردم را در کشور به شدت کاهش داده.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا