خبر

صالح: هدف طالبان جامعۀ مدنی است

راه مدنیت: امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری در بیست و سومین جلسۀ امنیتی خود تاکید کرد، «ریاست امنیت ملی کشور خبر داده که طالبان تصمیم گرفته‌اند، جامعۀ مدنی را در شهرهای بزرگ کشور که از جمله اهداف نرم هستند، هدف ترور قرار دهند. به نظر طالبان کشتارهایی که عاطفه و احساس جامعه را تخریش می‌کند و باعث نارضایتی مردم از حکومت می‌شود، انجام می‌دهند.»

آقای صالح، امروز (چهارشنبه، ۲۱عقرب) در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشت: «من این اطلاع را به خاطر پخش ارعاب و ترس انجام نمی‌دهم، بل می‌خواهم به شما ماهیت دشمن نشان دهم.»

وی خطاب به جامعۀ مدنی کشور گفته که «از جامعۀ مدنی می‌طلبیم که صدای خود را واحد ساخته و بر طالبان و حامیان این گروه خشونت و جهل صدا بزنند که ترور نمی‌تواند کمر ارادۀ مردم را بشکند.»

صالح در ادامه نوشت: «هیچ تلفاتی در کابل برای ما نه عدد، بل چهره و اسم خواهد بود. ما باید با شهدای خود رابطۀ عمیق عاطفی و احساسی ایجاد کنیم تا حس سرکوب و مهار کردن دشمن هر صبح در وجود ما تازه گردد.»

وی به این باور است که اختطاف جرم کمتر از تروریزم نیست، بل از آن شنیع‌تر و زشت‌تر است.

او تصریح کرد که متاسفانه به‌خاطر کرونا، نزدیک به هفت هزار نفر را از زندان‌ها رها ساختیم که نشود کرونا مرگ جمعی را باعث گردد. اکنون قیمت این ترحم خویش را بر گرگان می‌پردازیم.

معاون رییس‌جمهور در این جلسه با اشاره به «سینماپارک» اذعان داشت: ما برای همه ۱۱روز فرصت دادیم که سینما‌ پارک‌ تخریب می‌گردد، هیچ‌کس سندی را مبنی براینکه این عمارت اثر تاریخی‌ست، ارایه نکرد.

«ما برای همه یازده روز وقت دادیم و اعلان کردیم که سینمای پارک شهرنو که غیر قابل ترمیم است و فرسوده شده‌. به‌خاطر اعمار مرکز فرهنگی جدید که سینما جز آن خواهد بود تخریب می‌گردد. هیچ کس سندی را برای ما مبنی بر اینکه این عمارت جز آثار تاریخی است ارایه نداد.»

همچنین وی در ادامه اظهار داشت که «یاد‌آوری از خاطرات فلم دیدن و دیدار از این مکان توسط نسل ارشد شهر کابل آن ‌را تبدیل به آثار عتیقه نمی‌سازد. سلیقه‌گرایی باید پاسخ داشته باشد. سینماپارک شهرنو به غیر از اینکه جزو خاطرات یک نسل از کابلیان عزیز بود کدام اثر هنری و آثار عتیقه نبود.»

معاون رییس تاکید کرد: «حکومت باید یک صدا داشته باشد. رفتن زیر تاثیر هیاهو و بعد برای خود جزیره مجزا و امن فردی ساختن قابل قبول نیست.»

این در حالی است که دو روز قبل ساختمان «سینماپارک» کاملا تخریب گردید. تخریب ساختمان سینماپارک با واکنش شدید هنرمندان و فرهنگیان مواجه گردید.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا