گزارش

طالبان و القاعده همچنان به هم نزدیکند

راه مدنیت: ریاست عمومی امنیت ملی کشور به‌تازگی گروه طالبان را به فراهم کردن پناهگاه امن برای یک رهبر ارشد گروه القاعده در خاک افغانستان متهم کرده است. دست‌کم کشته شدن دو عضو ارشد شاخۀ القاعده در شبه‌قارۀ هند در ماه‌های میزان و عقرب گواه این خبراست.

ریاست امنیت ملی کشور با نشر دو خبرنامه‌ جداگانه تایید کرد که ابومحسن المصری در ماه گذشته طی یک عملیات در غزنی و محمد حنیف در سه‌شنبه، هفته گذشته در در ولسوالی بکواه ولایت فراه کشته شده‌اند.

امریکا نیز کشته شدن المصری در افغانستان را تایید کرده است.

گفتنی‌ست که در توافق‌نامه بین امریکا و گروه طالبان در قطر ذکر شده بود که طالبان باید رابطه‌شان را با گروه القاعده قطع نمایند، اما ریاست امنیت ملی کشور همواره گفته است که تاکنون بین گروه طالبان و القاعده رابطه تنگاتنگی وجود دارد و طالبان برای فرمانده‌هان ارشد القاعده مکان‌های امن فراهم می‌کند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به رسانه‌ها گفت که این گروه کسی را به چنین نام نمی‌شناسد. فرمانده این گروه گفته است که طالبان با گروه القاعده هیچ‌گونه رابطه‌یی ندارد.

همچنین وزارت دفاع ایالات متحده در ماه جون امسال اعلام کرد که منطقۀ مرزی افغانستان و پاکستان تاکنون پناهگاه گروه‌های گوناگون به‌شمول شاخۀ القاعده در شبه قارۀ هند، لشکر طیبه، تحریک طالبان پاکستان و شاخۀ خراسان یا ولایت خراسان وابسته به گروه دولت اسلامی یا داعش است.

وزارت دفاع امریکا گفته است که پناهگاه‌های تروریستان در هردو سوی مرز چالش‌های امنیتی برای افغانستان و پاکستان است که این چالش، امنیت و ثبات منطقه و منافع امنیت ملی ایالات متحده را تهدید می‌کند.

از سویی هم، تاج محمد جاهد، والی فراه با تایید کشته شدن حنیف در ولسوالی بکواه گفته است که ساحۀ فعالیت‌های تخریبکارانۀ حنیف تنها مربوط ولایت فراه نبود بل متمرکز در زون غرب و جنوب غرب بوده است.

در خبرنامۀ ریاست امنیت ملی کشور آمده بود که فعالیت‌های حنیف بیشتر در قسمت ساخت و ساز واسکت‌های انتحاری، ماین‌های کنارجادۀ و ماین‌هایی که در وسایط جاسازی می‌شود، بوده است.

گزارش شده است که این عضو القاعده همکار نزدیک عاصم عمر بود.

عاصم عمر که رهبری القاعده در شبه قارۀ هند را به عهده داشت، در عملیات مشترک نیروهای افغان و امریکایی در سال گذشته کشته شد.

قابل ذکر است که پناه دادن طالبان به اسامه بن لادن، رهبر پیشین شبکۀ القاعده در افغانستان پای ده‌ها هزار نیروی به رهبری ایالات متحده را در سال ۲۰۰۱ به افغانستان کشاند.

همچنین اعضای سازمان ملل متحد هشدار داده‌اند که شاخۀ القاعده در شبه قارۀ هند به گروه طالبان اسلحه کمک می‌کند. بر اساس گزارش وزرات دفاع امریکا، جنگجویان این شاخۀ القاعده در ولایت‌های نیمروز، هلمند و کندهار زیر چتر طالبان فعالیت می‌کنند.
ح. جاوید

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا