خبر

اسدالله خالد: مطمین نیستیم که مذاکرات صلح به نتیجه برسد

راه مدنیت: اسدالله خالد، نامزدوزیر وزارت دفاع ملی، اعلام کرد که ۹۶درصد عملیات نظامی از سوی قوای امنیتی و دفاعی افغانستان انجام می‌شود و اطمینان ندارد که گفتگوهای صلح دوحه نتیجه بدهد.

 وی تاکید کرد، «این اظهارات او به معنای مخالفت با صلح نیست، زیرا تنها نیروی منظمی که می‌تواند از پایداری صلح حفاظت کند، ارتش است.»

آقای خالد امروز سه‌شنبه (۲۷عقرب) در ارایۀ برنامه‌های کاری خود در مجلس نمایندگان با اشاره در مورد گفتگوهای صلح گفت که طالبان هیچ اراده‌یی جهت صلح و کاهش خشونت‌ها ندارد.

وی به این باور است که هیچ نشانه‌یی برای صلح در نزد حامیان بین‌المللی و منطقه‌یی طالبان نیز دیده نشده است.

او تصریح کرد: «هنوز مراکز آموزش و حمایت از گروه طالبان در کویته، میرانشاه، کراچی و لاهور پاکستان فعال است و زخمیان این گروه در این مراکز درمان می‌شوند.»

آقای خالد در بخشی از سخنانش گفته که «مزاحمت‌ها و محدودیت» مذاکرات قطر در جریان سال گذشته، سبب شد که نیروهای دفاعی کشور با دست‌ باز عمل نتوانند.

همچنین سرپرست وزارت دفاع با اشاره به گزارش‌ها دربارۀ خروج نیروهای امریکایی از کشور افزود که همۀ این نیروها از افغانستان خارج نمی‌شوند.

وی با بیان این که ۹۶درصد عملیات نظامی توسط نیروهای امنیتی رهبری و مدیریت می‌شود، گفت که اردوی ملی آمادۀ دفاع مستقلانه از کشور است.

این در حالی‌ست که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا چند ماه قبل گفته بود که قرار است تمام نیروهایش را تا شروع سال میلادی از افغانستان خارج کند.

در توافق‌نامۀ دوحه، امریکا و گروه طالبان موافقت کردند که امریکا تا سال ۲۰۲۱ نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا