خبر

ارگ: روابط ما با امریکا و ناتو برمنافع متشرک استوار است

راه مدنیت: صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری گفت: «روابط ما با امریکا و ناتو برمنافع مشترک استوار است و از بین نخواهد رفت. ما هنوز نیز باتهدید تروریزم رو‌به‌رو استیم. القاعده، طالبان و ده‌ها گروه تروریستی دیگر در افغانستان حضور دارند. برای این که افغانستان دوباره به پناه‌گاه امن برای تروریزم تبدیل نشود، به رابطه‌ خود ادامه خواهیم داد».

آقای صدیقی، امروز سه‌شنبه (۲۷عقرب) در نشست خبری با اشاره در مورد خروج نیروهای خارجی از کشور تآکید کرد که افغانستان هنوزهم با تهدید تروریزم روبه‌رو است و جامعه‌ جهانی به همکاری خود در مبارزه با تروریزم با افغانستان ادامه می‌دهد.

وی بااشاره در مورد توانایی‌ نیروهای امنیتی گفت: «نیروهای امنیتی و دفاعی کشور می‌توانند به‌گونۀ مستقلانه از کشور دفاع کنند. در حال حاضر نیز ۹۸درصد عملیات‌های نظامی توسط نیروهای افغان انجام می‌شوند».

سخنگوی ریاست جمهوری باشاره در مورد افزایش خشونت‌ها اظهار داشت که طالبان برخلاف اهداف مشترک مردم، دولت و جامعۀ جهانی، خشونت‌ها را افزایش داده و روند گفتگوهای صلح را با ناامیدی روبه‌رو کرده است.

به گفته وی، هرچند روی‌کرد گروه طالبان خشن و جنگ‌طلبانه است. اما دولت افغانستان همچنان به تلاش‌هایش برای برقراری صلح و ختم خشونت در کشور ادامه می‌دهد.

همچنین آقای صدیقی درمورد نشست ژنو علاوه کرد که صلح، دولت‌سازی و بازارسازی سه محور عمده و اساسی دولت افغانستان در این نشست است که به شرکای بین‌المللی خود ارایه خواهد شد.

به گفته او، حکومت‌داری خوب، مبارزه جدی با فساد، حفظ و تداوم ارزش‌های ۱۹ سال اخیر و تأمین صلح و تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی از تعهدات افغانستان در ژنو نشست است.

او همچنان افزود که نظام دموکراتیک و ارزش‌های گذشته در بخش حقوق بشر، آزادی بیان و حقوق زنان و اطفال ارزش‌هایی است که بنیاد مشارکت افغانستان را در چهار سال آینده با جامعه‌ی جهانی شکل می‌دهد.

قرار است نشست ژنو با حضور هیات‌هایی از ۶۱کشور و ۳۵نهاد بین‌المللی و نمایندگان جامعۀ مدنی، سکتور خصوصی و رسانه‌ها به تاریخ ۲۳ – ۲۴ماه جاری میلادی به رهبری دولت افغانستان، کشور فنلند و سازمان ملل متحد در سوییس برگزار شود.

در عین حال، سرپرست وزارت دفاع با اشاره به گزارش‌ها دربارۀ خروج نیروهای امریکایی از کشور افزود که همۀ این نیروها از افغانستان خارج نمی‌شوند.

به گفته وی، عملیات‌های نظامی توسط نیروهای امنیتی رهبری و مدیریت می‌شود و اردوی ملی آمادۀ دفاع مستقلانه از کشور است.

این در حالی‌ست که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا چند ماه قبل گفته بود که قرار است تمام نیروهایش را تا شروع سال میلادی از افغانستان خارج کند.

در توافق‌نامۀ دوحه، امریکا و گروه طالبان موافقت کردند که امریکا تا سال ۲۰۲۱ نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا