خبر

رییس جمهوری: باید تعریف واضح از خطرات تروریزم در منطقه صورت گیرد

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور در دیدار با ابراهیم طاهریان، نمایندۀ ویژۀ ایران برای افغانستان گفت که تروریستان باید به‌مثابه یک گروه دیده نشود، زیرا آن‌ها یک نظام تروریستی و مجموعۀ گروه‌های تروریستی به‌شمول‌‎ القاعده و داعش هستند که منافع افغانستان و کشورهای منطقه را تهدید می‌کنند. باید یک تعریف واضح از خطرات تروریزم در منطقه صورت گیرد. خاطری که شبکه‌های تروریستی هم‌فکراند و دنبال جایی مصون در منطقه هستند.
در خبرنامۀ ارگ که امروز، چهارشنبه (۲۸عقرب) نشر شد، آمده که در این دیدار دوطرف روی وضعیت جاری منطقه و جهان، روند صلح، فرصت‌های همکاری بین افغانستان و ایران و کشورهای منطقه گفتگو کردند.

رییس‌جمهوری کشور تاکید کرده که افغانستان خواستار مناسبات «نیک و حسنه» با کشورهای همسایه است.

وی بر ضرورت ایجاد اجماع قوی در زمینۀ مبارزه علیه تروریزم، افزایش خشونت‌ها و قاچاق مواد مخدر تاکید کرد.

اشرف غنی به این باور است که نیروهای امنیتی افغان برای امنیت منطقه و جهان قربانی می‌دهند و کشورهای منطقه نیز باید صادقانه علیه تروریزم و شبکه‌های جرمی مواد مخدر، مبارزه کنند.

رییس‌جمهوری اخیر سخنانش در خصوص فرصت‌های اقتصادی، تجارتی و ترانزیتی در افغانستان، صحبت کرد. او گفت، افغانستان توانایی تطبیق دیدگاه اتصال آسیای مرکزی و منطقه را دارد و از این فرصت‌ها باید استفاده شود.

در این دیدار ابراهیم طاهریان، نمایندۀ خاص ایران برای افغانستان در رابطه به تقویت و گسترش همکاری‌ها و مناسبات میان ایران و افغانستان صحبت کرد و از پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت نمود.

در عین حال، دیروز عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی با ابراهیم طاهریان، نمایندۀ‌ ویژۀ ایران برای افغانستان در کابل دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار در مورد گفتگوهای جاری صلح در دوحه، اهمیت اجماع منطقه‌‌یی در حمایت از روند صلح و روابط میان دو کشور بحث و گفتگو کرده‌اند.

همچنین محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران در دیدار با میرویس ناب، معین سیاسی وزارت خارجۀ کشور گفته که تنها راه برقراری صلح و ثبات در افغانستان، دخیل شدن سایر گروه‌ها در دولت این کشور است.

آقای ظریف افزوده که در این خصوص با کشورهای همسایه و منطقه صحبت کرده‌اند.

مقام‌های امریکایی پیوسته ایران را به حمایت مالی و نظامی از طالبان در افغانستان متهم کرده‌اند، اما تهران همواره این اتهام را رد کرده است.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. جناب آقای غنی احمدزی !
    نخست لطف بفرمائید تعریف واضح از دوست و دشمن، تروریست و غیر تروریست، نفع و ضرر و خط قرمز دولت و … در داخل ارائه فرمائید بعد بروید روی تعریف خطر های تروریزم. لطف کرده خاک بر چشم مردم نپاشید.

دکمه بازگشت به بالا