خبر

بریتانیا: نیروهای امریکایی را در خروج از افغانستان همراهی می‎‌کنیم

راه مدنیت: بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفته: «با کاهش نیروهای امریکایی از افغانستان، بریتانیا نیز امریکا را در این قسمت همراهی خواهد کرد، اما به همکاری‌هایش با دولت افغانستان برای تامین امنیت این کشور ادامه می‌دهد.»

آقای والاس در گفتگو با شبکۀ «اسکای نیوز» اعلام کرد که نیروهای این کشور در عراق و افغانستان را تا ۱۵جنوری سال ۲۰۲۱میلادی از چهارهزار و ۵۰۰تن به دوهزار و ۵۰۰سرباز کاهش خواهد داد.

وی با اشاره در مورد تصمیم وزارت دفاع امریکا مبنی بر خروج نیروهایش تاکید داشت که امریکایی‌ها در این مرحله به‌دنبال عقب‌نشینی کامل از افغانستان نیستند، اما کاهش نیروها از افغانستان باید در چند مرحله انجام شود.

وزیر دفاع بریتانیا تصریح کرد: «کشورش برای اقدام مستقل از امریکا در افغانستان محدودیت‌هایی دارد، اما با افزایش بودجه‌یی که با وزارت دارایی بریتانیا به‌توافق رسیده، اختیار عمل بیشتری به نیروهای این کشور خواهد داد.»

همچنین وی ابراز امیدواری کرد که با تامین بودجۀ لازم، بریتانیا بتواند ضمن افزایش استقلال رای خود، استراتژی تکمیل حضور و پوشش نظامی را نیز با قدرت‌های بزرگ دنبال کند.

والاس اذعان کرد: «اگر نیروهای امریکا به‌طور یک‌جانبه از برخی کشورها خارج شود، دچار چالش می‌شویم؛ چون استقلال لازم را نداریم که تصمیم بگیریم اگر یک قدرت نظامی از کشوری خارج شد، ما بیشتر بمانیم.»

با این حال هفتۀ قبل، ینس استولتنبرگ، دبیر کل پیمان ناتو در تماس تلیفونی با رییس‌جمهور غنی از حمایت دوام‌دار نیروهای ناتو حتی با کاهش نیروهای امریکایی از نظامیان افغان اطمینان داد.

دبیر کل ناتو تاکید کرده بود: «نیروهای ناتو حتی با کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان به آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور در امر مبارزه با تروریزم بین‌المللی ادامه می‌دهند.»

از سویی هم، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز سه‌شنبه (۲۷عقرب) در نشستی خبری گفت: «ما هنوز هم مشترکا با تهدید تروریزم روبه‌رو هستیم. القاعده، طالبان و ده‌ها گروه تروریستی دیگر با تاسف در خاک افغانستان همچنان حضور دارند. برای محو کلی این گروه‌ها و اینکه افغانستان دوباره به پناهگاه امن تروریزم جهانی مبدل نشود، به این مشارکت تعهد داریم تا منافع مشترک ما تامین شود و گروه‌های تروریستی هیچ‌گاه نتوانند از افغانستان شرکای ما را مورد حمله قرار دهند.»

این در حالی‌ست که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا دستور کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان و عراق را صادر کرده ‌است.

بر اساس این دستور، نیروهای امریکایی در افغانستان از چهارهزار و ۵۰۰نفر به دوهزار و ۵۰۰نفر کاهش خواهند یافت و در عراق هم ۵۰۰نیروی امریکا کاهش یافته و به دوهزار و ۵۰۰تن خواهند رسید.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا