روسیه: حملات هوایی امریکا، جان غیرنظامیان را گرفته است

راه مدنیت: ماریا زاخاراوا، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه گفته که این کشور معتقد است، ایالات متحدۀ امریکا باید به‌حملات هوایی اشتباهی اعتراف کند که منجر به کشتار غیرنظامیان در افغانستان شده است.

به گزارش اسپوتنیک، خانم زاخاراوا در یک جلسه در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید داشته: «فکر می‌کنیم، امریکا باید حضور بیست‌سالۀ خود در افغانستان را تحلیل و تجزیه کند. به‌خصوص حملات اشتباهی که منجر به مرگ غیرنظامیان و وارد آمدن خسارت اقتصادی و اجتماعی که در نتیجۀ درگیری‌های طولانی‌مدت به مردم افغانستان شده است.»

در (۷سرطان) سال جاری روزنامۀ «واشنگتن پست» با نشر گزارشی گفته بود که در پی پیشنهاد پول توسط روسیه به گروه طالبان برای کشتن سربازان امریکایی و نیروهای ایتلاف در افغانستان، برخی از سربازان امریکایی کشته شده‌اند.

در این گزارش، مقامات ارشد و آگاه اطلاعاتی امریکا گفته‌اند، برخی از اعضای گروه طالبان که دستگیر شدند، اعتراف کرده‌ا‌ند که تعدادی از سربازان امریکایی را پس از پیشنهاد روسیه، کشته شدند.

در این راستا، روزنامۀ «نیویارک تایمز» نیز طی گزارشی مدعی شده که سازمان اطلاعاتی روسیه که با نهادهای تروریستی در اروپا مرتبط هستند به گروه طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان پیشنهاد پول داده‌اند.

این در حالی‌ست که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا دستور داده، سربازان این کشور تا ماه جولای سال ۲۰۲۱میلادی در افغانستان و عراق به دوهزار و ۵۰۰تن برسند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده تعداد فعلی سربازان امریکایی در افغانستان حدود چهارهزار و ۵۰۰تن هستند.

امریکا و گروه طالبان در اواخر ماه فبروری سال جاری میلادی در قطر توافق‌نامۀ صلح را پس از ۱۸سال حضور امضا کردند.

در این توافق‌نامه ذکر شده بود که برای پیش‌شرط شروع گفتگوهای بین‌الافغانی، امریکا باید تا سال ۲۰۲۱تمام نیروهایش را از افغانستان خارج کند و پنج‌هزار زندانی طالبان نیز از زندان‌های افغانستان آزاد شوند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید