صالح: مهار تروریزم کاهش چشم‌گیری نداشته است

راه مدنیت: امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری در سی و یکمین جلسۀ امنیتی با ارایۀ آمارهای اتفاقات تروریستی در کابل گفت، در بخش تروریزم در کابل، تاهنوز کاهش چشم‌گیری صورت نگرفته و در یک ماه گذشته، این شهر شاهد ده‌ها حملات تروریستی بوده است.

آقای صالح صبح ‌امروز، شنبه (۱قوس) در صفحۀ فیس‌بوک خود نوشت: «در بخش تروریزم هنوز کاهش چشم‌گیر صورت نگرفته است. در یک ماه گذشته کابل شاهد دو حملۀ انتحاری، انفجار یک موتر بمب، ۱۱مورد ترور، انفجار ۳۱حلقه ماین، یک‌بار انداخت راکت، پنج بمب دستی، ۳۵بار حملۀ مسلحانه بالای پوسته‌های اطراف شهر و ۸۷مورد قصد ترور کارمندان دولتی بوده است.»

به گفتۀ وی، در تطبیق میثاق امنیتی هنوز به نقطۀ که می‌خواهیم، نرسیده‌ایم. مرحلۀ ایده‌آل مرحله‌یی خواهد بود که جرایم بزرگ وجود نداشته باشد. مردم در تحکیم قانون همکار نزدیک و شانه‌ به شانۀ دولت باشند. با ارادۀ محکم و توکل به خداوند و اعتماد به مردم افغانستان به آن نقطه خواهیم رسید و زود هم خواهیم رسید.»

معاون نخست ریاست جمهوری با اشاره به سطح جرایم جنایی در کابل تصریح کرد که سطح جرایم در کابل در مقایسه به ماه قبل، مجروحیت ۴۵درصد، قتل ۳۰درصد، چپاول‌گری ۶۰درصد، اختطاف ۷۰درصد و سایر جرایم تنها شش درصد کاهش پیدا کرده است.

وی به این باور است که تردد و گشت‌وگذار مجرمان در محلات مخفی و پنهانی شده است.

آقای صالح اذعان داشت: «در قضیۀ پوهنتون کابل، بازهم انکشافات بزرگ رخ داده است. خانۀ چهارمی که گروه حمله‌کننده در اختیار داشت، تثبیت و تلاشی گردید. از این خانه نیز وسایل شکنجه، بمب‌سازی، مواد منجره و اسناد به‌دست آمد، اما آدم‌هایش فرار کرده بودند.»

به گفتۀ او، این گروه در گذشته دو نفر تاجر را نیز اختطاف کرده و از نزد هر یک ۹۰هزار و یک‌صد و ۳۰هزار دالر امریکایی باج گرفته‌اند.

در حمله بر پوهنتون کابل بیش از ۵۰تن کشته و زخمی شدند. اکثریت قربانیان دانشجویان این پوهنتون بودند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید

 • صالح جان ! می دانی چرا « در بخش تروریزم هنوز کاهش چشم‌گیر صورت نگرفته است.». چون دولت و حامیان امریکایی و اروپایی اش در مبارزه با تروریزم صادق نیستند. و بی خودی سر ما را شیره می مالند. در واقعیت امر همان های که شما را تمویل و تجهیز می کنند، تروریستان را نیز تولید، تمویل و می پرورانند. البته به خاطر دستیابی به اهداف شوم استعماری شان.
  وقتی دولتی که جناب عالی معاون اولش هستید، پنج هزار گرگ هار را به جان مردم بی حساب و بی کتاب رها کنند، وضعیت معلوم است دیگر جای برای تعریف باقی نه می ماند.
  وقتی دولتی که جناب عالی معاون اولش هستید، تعریف روشنی از دوست و دشمن ارائه نه می دهد، معلوم است که مبارزه با تروریزم یعنی تیر در هوا شلیک کردن.
  وقتی دولتی که جناب عالی معاون اولش هستید، خط قرمزش نا معلوم و مجهول است، مسیر حرکتش نیز به سوی نا کجا آباد است.
  وقتی دولتی که جناب عالی معاون اولش هستید، در مبارزه با فساد جدی نیست و مفسدین شناخته شده را برگرده مردم سوار می کند، اوضاع کشور معلوم می شود که به طرف بدتر شدن پیش می رود.
  وقتی ارگ خودش پاتوق فساد پیشگان اخلاقی و اداری و مالی باشد، در دیگر ادارات و سازمان های دولتی از کابل تا اقصا نقاط کشور چه خبر و اوضاع چگونه باشد ؟!
  فراموش نه کنید که مبارزه با تروریزم :
  تعریف می خواهد، چیزی که شما تا به حال ارائه نه کرده اید.
  صداقت می خواهد، چیزی که در دولت شما نیست،
  درایت می خواهد چیزی که در مسئولان ما نیست،
  شفافیت می خواهد، چیزی که درمرام شما نیست،
  اراده می خواهد، چیزی که در فرمانده کل قوای شما نیست،
  شایسته سالاری می خواهد، چیزی که در کار شما نیست،
  ایمان و وجدان کاری می خواهد، چیزی که در نظام شما نیست.
  انگیزه می خواهد، چیزی که در نظامیان ما نیست،
  فرجام سخن شهروندان کشور اسیر دو نوع ترویستان اند، یکی با فساد نان مردم را ترور می کنند و دیگر با شمشیر جان مردم را .
  توصیه می کنم، برای کاهش خطر تروریزم نخست با تولید کنندگان و طراحان پروژه ترور (امریکا و اروپا) مشوره کنید، و بعد با تطبیق کننده پروژه ترور ( پاکستان)، بعد با تمویل کنندگان پروژه ترور ( کشور های ثروتمند عربی و ایران و چین و روسیه ).
  لطف دست از سر کل ما بردارید . به اصطلاح معروف ” دیگر حنای شما پیش ما رنگ ندارد”. و با این اظهارات تان کار به جای نه می رسد. جز نمک پاشیدن به زخم مردم.
  وطن امروزه جولانگاه گرگ است
  اسیر پنجه ی دیو بزرگ است
  به شدت میهنم باشد گرفتار
  میان درد و آفت های بسیار
  وطن گردیده مهد انحرافات
  به درد جهل و اوهام و خرافات
  از این رو معنی اش دیگر وطن نیست
  در آن پس افتخاری بهر من نیست
  وطن یعنی: تورم دم به ساعت
  ستم بر مردمان بی بضاعت
  یااااااااا هــــــــــــو !