پمپیو با هیات‌های مذاکره‌کنندۀ صلح دیدار می‌کند

راه مدنیت: وزیر خارجۀ ایالات متحده‌ امریکا اعلام کرده که قرار است مایک پمپیو، وزیر خارجۀ این کشور با هیات‌های مذاکره‌کنندۀ دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار کند.

وزارت خارجۀ امریکا امروز شنبه (۱قوس) گفته که قرار است، مایک پمپیو در سفر به قطر با تمیم بن احمد آل ثانی، معاون نخست‌وزیر قطر و محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر دیدار کند.

براساس گزارش‌ها، وزیر خارجۀ امریکا در این سفر در مورد مسایل دوجانبه و منطقه‌یی از جمله اهمیت وحدت خلیج فارس با مقامات قطری بحث و گفتگو نماید.

قرار است، آقای پمپیو در سفر ده روزه و از پیش برنامه‌ریزی شده از کشور فرانسه، ترکیه، جورجیا، اسراییل، امارات متحدۀ عربی، قطر و عربستان سعودی دیدار کند. این سفر در ۱۳نومبر آغاز شده و تا ۲۳نومبر ادامه خواهد داشت.

سفر وزیر خارجۀ امریکا در حالی به قطر صورت می‌گیرد که هیات‌های مذاکره‌کنندۀ افغانستان و گروه طالبان با گذشت بیش از دو ماه تاکنون در روند گفتگوهای بین‌الافغانی پیشرفت قابل توجهی نداشته است.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی جهت جلب حمایت‌های منطقه‌یی از روند گفتگوهای صلح با رییس‌جمهور و مقامات ترکیه دیدار و گفتگو کرده است. در این دیدار، رییس‌جمهور ترکیه حمایت‌شان را از صلحی اعلام کرده که مورد حمایت مردم افغانستان باشد.

همچنین زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ امریکا در امور صلح افغانستان، در توییتی نوشت، با عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجۀ اوزبیکستان در واشنگتن دی‌سی دیدار و در مورد نقش منطقه در کمک به پروسۀ صلح افغانستان گفتگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد تصریح کرد: «در این دیدار به اهمیت اتصال اقتصادی منطقه‌یی، تجارت و توسعه که با صلح در افغانستان تسهیل می‌شود و از آن آسیای میانه، افغانستان و پاکستان سود می‌برد، پرداختیم.»

نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان علاوه نمود: «ما به‌زودی صندوق سرمایه‌گذاری منطقه‌یی و یک نشست عالی رتبه با اشتراک نمایندگان امریکا، اوزبیکستان، پاکستان و افغانستان را برای تجارت و توسعه و طرح‌های اتصالی اعلام خواهیم کرد.»

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید