خبر

وزیر خارجه در نشست جنوا: از افغانستان حمایت کنید

راه مدنیت: روز نخست نشست جنوا با حضور نماینده ۷۰کشور و ۳۰سازمان بین‌المللی در سویس برگزار شد. محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور در این نشست گفت که بدون هیچ توافقی هزاران زندانی طالبان را آزاد کردیم و تلاش‌های صورت گرفته جهت برقراری صلح باید خشونت‌ها را در کشور کاهش دهد.

نشست جنوا امروز، دوشنبه (۳قوس) با سخنرانی وزیر خارجۀ کشور آغاز گردید و آقای اتمر در سخنانش از وضعیت کشور به جهانیان گزارش داده و تاکید کرد که افغانستان در یک مقطع حساس سیاسی و امنیتی قرار دارد.

او از جامعۀ جهانی خواست که افغانستان را در این مقطه حمایت کنند تا گذار سیاسی به صورت اساسی انجام شود.

معصوم استانکزی، رییس هیات مذاکره‌کنندۀ دولت نیز در صحبت‌هایش تاکید داشت که باوجود رهایی زندانیان طالبان، خشونت‌ در افغانستان کاهش نیافته‌اند.

وی در ادامه اظهار داشت که گفتگو با طالبان در شرایط کنونی، دشوار است؛ اما کوتاه‌ترین راه برای آوردن صلح در افغانستان، مذاکرات صلح قطر می‌باشد.

گفتگوهای صلح قطر از حدود دو ماه قبل میان هیات دولت و طالبان آغاز شد؛ اما تاکنون هیچ پیشرفتی نداشته‌ است.
آقای استانکزی در نشست ژنوا با تاکید بر حفظ حقوق زنان در روند صلح گفت که «صلح پایدار بدون تضمین حقوق مردم، به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها ممکن نیست».

از سویی هم، رولا غنی، بانوی نخست کشور نیز در این نشست سخنرانی  نسبت به حضور و حقوق زنان در افغانستان پرداخته و به اهمیت جمهوریت در تامین حقوق زنان و جمع کردن اقوام مختلف کشور اشاره کرد.

وی بااشاره در مورد گفتگوهای صلح افزود، آنچه در دوحه و کابل می‌گذرد متفاوت است، طالبان پس از امضای توافق‌نامه با امریکا، خشونت‌ را در افغانستان افزایش داده است.

بانو نخست کشور اذعان داشت: «همه ما صلح می‌خواهیم و این را هم می‌دانیم که برای تأمین صلح باید یک قیمت پرداخت، اما بعضی از اصل‌ها وجود دارد که نمی‌خواهیم آن را از دست بدهیم».

به همین ترتیب فوزیه کوفی، عضو هیات مذاکره‌کنندۀ دولت بیان داشت که طالبان ادعا دارند که دیدگاه‌شان نسبت به روند صلح تغییر کرده، اما تاکنون در دیدگاه قبلی‌شان استوار‌ند.

این نشست برای دو روز برگزار شده تا سازمان‌های بین‌المللی در مورد کمک‌ به افغانستان تصمیم‌گیری نمایند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا