صالح به نور: مراقب دندان‌هایم هستم

راه مدنیت: گزارش جلسۀ شش‌ونیم صبحگاهی امروز حکومت با شوخی، نیش و کنایه‌هایی به آدرس عطا محمد نور همراه بوده است.

آقای صالح در این گزارش با اشاره به نگرانی‌های آقای نور که قبلا از وی انتقاد کرده بود گفته که « میثاق امنیتی سند محرم نیست. از مقام ولایت بلخ خواهیم خواست که آن را به اختیار همه نهادهای دولتی و غیر دولتی بگذارد.»

به گفته صالح «ضمایم میثاق فهرست آدم‌هایی است که در انواع مختلف فعالیت‌های ضد نظم عامه از جمله باج‌گیری، زور گویی و غصب زمین دست دارند. آن فهرست را نیز نشر خواهیم نمود تا مردم نظر بدهند که  کجایش خطاست.»

معاون اول ریاست جمهوری با اشاره به اینکه «پاک‌کاری بندر حیرتان از وجود مامورین موریانه‌صفت که سال‌هاست نظام مالی کشور را از درون ضعیف و پوسیده کرده‌اند نیز شامل کار است» خطاب به آقای نور افزوده: « البته شاید به توجه جناب شما رسانیده باشند که ما بالای حیرتان یک دوسیۀ ضخیم اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد کدام حلقات چه مقدار امکانات ملت را ماهانه حیف و میل می‌نمایند.»

صالح با تاکید اشاره کرده که «هر وقت خواستید آن دوسیۀ ضخیم نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا برایتان معلوم گردد که می‌دانیم.» حالا اینکه این “می‌دانیم” آقای صالح شامل چه دانستن‌هایی است، شاید در جلسات بعدی برای مردم یاد کنند.

به تصریح معاون اول ریاست جمهوری، «این سند به ما توان می‌دهد که بحث حکومت‌داری را به‌صورت روزمره و دوامدار در محک و ترازوی قابل دید به مردم قرار بدهیم، اما در عین حال برای من معماست که مجاهدین کرام چرا باید مانع  مهار باج‌گیری و غصب باشند؟ یعنی چه. اگر فهرست این مجاهدین طرفدار مردم‌آزاری را دارید برای ما ارسال نمایید که پژوهش کنیم مشکل‌شان چیست.»

امرالله صالح صریح‌تر به آقای نور یادآور شده که «ولایت بلخ مستثنا نیست. در ضمن جلالت‌ماب شما گاهی مرا به‌خاطر بی‌صلاحیتی، سیال نمی‌گیرید و گاهی از پشت‌کار زیاد و پرداختن به مسایل ریز به من انتقاد می‌نمایید.»

صالح در پایان ضمن آرزوی اعصاب آرام و اوقات فارغ‌بال برای آقای نور با لحن کنایه‌آمیز گفته است: «کمی شوخی‌گونه و کمی جدی برایتان باید بگویم که دندان‌هایم را زیاد مراقبت می‌نمایم. به‌خاطر تکلیف دندان چندی قبل به شفاخانه افغان جرمن در کلوله‌پشته رفته بودم. اکنون دندان‌هایم جور و تیار استند و می‌خواهم از گزند روزگار در امان باشند.»

گفتنی است این مساله برای مردم روشن نیست که آقای صالح در قسمت اخیر گزارش خود چنانچه یاد کرده، چرا از میان همه شفاخانه‌ها فقط به شفاخانۀ افغان‌جرمن رفته است؟

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
 • همه می دانند که این آقایان در دام باج و ارعاب خلیل زاد و دست پرورده های ارگ نشینش گیر اند من متأسفم برای این اقایان و دیگر هم صنفان شان که اگر توان شان را به جای رقابت صرف رفاقت می کردند، شاید امروز این قدر زیر پای فاشیزم له نه می شدیم. دریغا که این ها از درک اوضاع و مقتضیات زمان خیلی دور بودند. و کار را به جای رساندند که هر کدام شان حالا به نحوی در آسیاب دشمن آب می ریزند. و ما تاوان غفلت های آنان را پرداخت می کنیم.
  ما داعیه ی نجات کشور داریم
  اندیشه ی ناب و عدل محور داریم
  اما دریغا به صحنه ی کار و عمل
  گامی به عقب به نفع اتمر داریم
  یا هو ………………!