خبر

طرح شلیک و ۲۵سال زندان برای مهاجران غیرقانونی در مجلس ایران

شماری از اعضای مجلس نمایندگان ایران، طرحی را برای این مجلس ارایه کرد که بر بنیاد مجازات زندان و جریمه نقدی برای مهاجران غیرقانونی در نظر گرفته شده و همچنین برای نیروهای امنیتی آن کشور اجازه داد که اگر موتری از محل بازرسی فرار کند و «ظن قوی به حمل اتباع» باشد، از سلاح گرم کار گرفته و شلیک کنند.

خبرگزاری فارس گزارش داده که این طرح تحت عنوان «سامان‌دهی اتباع خارجی غیرمجاز» برای مجلس ارایه شده و به‌زودی به رای گذاشته خواهد شد.

در این طرح آماده، در صورتی مهاجران بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی آن کشور کشته یا زخمی شوند، هیچ نوع غرامتی هم برای قربانیان پرداخته نخواهد شد.

این طرح که از سوی ۳۰نماینده مجلس ایران پیشنهاد شده است.

براساس گزارشات در این طرح ذکر شده که برای مهاجران غیرقانونی مجازات حبس تا ۲۵سال و جریمۀ نقدی تا ۱۰۰میلیون تومان وضع شود و نیز امکان مصادره اموال و دارایی‌های مهاجران نیز به دستگاه قضایی داده شود.

ایران بیشترین مهاجر از افغانستان دارد و همچنین بیشتر افرادی‌که به صورت غیر قانونی وارد خاک این کشور می‌شوند، افغان‌اند.

شهروندان افغانستان به‌دلیل نبود کار، مجبورست که از راه قاچاقی وارد ایران و پاکستان شوند. این افراد بیشتر از سمت شرق ایران وارد خاک این کشور می‌شوند.

این در حالی‌ست که در نتیجۀ تیراندازی پولیس ایران به موتر حامل ۱۳پناهجوی افغان و یک پاکستانی در ولایت یزد این کشور، منجر به کشته شدن سه و زخمی شدن پنج شهروند افغان گردید. این رویداد در (۱۱ثور) سال جاری در امتداد دریای هریرود در منطقه موسوم به دهنه ذوالفقار رخ داده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا