تاکید پاکستان بر کاهش خشونت و آتش‌بس فوری

راه مدنیت: وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرده که شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجۀ پاکستان با تقبیح حملات تروریستی بامیان گفته که سطح خشونت‌ها در افغانستان بسیار بلند است و باید خشونت‌ها کاهش پیدا کرده و آتش‌بس فوری تامین گردد.

وزارت خارجه روز جمعه (۷قوس) با نشر اعلامیۀ بیان کرده که  آقای قریشی این اظهارات را در دیدار با محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور در حاشیۀ نشست شورای وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی در نایجریا مطرح کرده است.

در این دیدار دوطرف دربارۀ موفقیت روند صلح، برنامۀ همه‌جانبه برای برگشت باعزت مهاجران افغان، اتصال منطقه‌یی و رسیدگی به مشکلات تجارتی صحبت کرده‌اند.

در عین حال، آقای اتمر در این دیدار از سفر اخیر نخست‌وزیر پاکستان به افغانستان سپاس‌گزاری کرده و نقش کشورهای منطقه، همسایه و به‌ویژۀ پاکستان را در موفقیت روند صلح مهم دانسته و بر تقویت همکاری‌ها تاکید کرده است.

در ادامه اعلامیۀ آمده که با توجه به ظرفیت موجود در پیوند به توسعه همکاری‌های سیاسی و امنیتی و اقتصادی میان دو کشور و توافقات انجام‌شده در زمان سفر عمران خان به افغانستان، هر دو طرف تصمیم گرفته‌اند که کمیته‌های کاری دو کشور به اقدامات‌شان سرعت بدهند.

این در حالی است که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در (۲۹عقرب) ماه گذشته در یک سفر رسمی یک‌روزه به کابل آمده بود. وی در جریان این سفر با مقامات و رییس‌جمهوری کشور دیدار و گفتگو کرد.

رییس‌جمهوری کشور و عمران خان در جریان نشستی خبری از افزایش خشونت‌ها در افغانستان انتقاد کردند و آقای خان گفت که به کابل آمده است تا اطمینان بدهد هر چی در توان داشته باشد برای مردم افغانستان در راستای کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس انجام خواهد داد.

به همین ترتیب رییس‌جمهور غنی به هدف نشان دادن «حسن‌نیت و تحکیم روابط» دو کشور، حکم عفو و رهایی شماری از زندانیان پاکستانی را در افغانستان صادر کرد.

این حکم در (۲۸عقرب) روز قبل از آمدن عمران خان به کابل امضا شده بود. در این حکم آمده که آن‌عدۀ از زندانیان پاکستانی که مدت حبس‌شان الی یک ماه و یاهم جریمه نقدی‌شان را پرداخت نکرده، عفو و رها گردند.

این دیدار و تاکید بر کاهش خشونت و تامین آتش‌بس فوری در افغانستان زمانی مطرح می‌شود که خشونت‌ها افزایش بی‌سابقه یافته است و هر روز از نظامیان و افراد ملکی قربانی می‌گیرند.