خبر

تاکید افغانستان بر کاهش خشونت‌ها در نشست سازمان همکاری اسلامی

راه مدنیت: وزارت امور خارجۀ کشور اعلام کرد که محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور از اجلاس سازمان همکاری اسلامی می‌خواهد که از تلاش‌های صلح افغانستان حمایت و بر کاهش خشونت‌ها تاکید کنند.
این اجلاس دیروز، جمعه (۷قوس) در نیامی پایتخت نایجیریا با شعار «اتحاد برضد ترورزیم» بخاطر صلح و پیشرفت آغاز به کار کرده است.
محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور هم در این اجلاس اشتراک نموده و انتظار می‌رود که از اشتراک‌کنندگان این اجلاس بخواهد که از صلح و ثبات افغانستان حمایت و بر کاهش خشونت‌ها تاکید کنند.
وزارت خارجۀ کشور اظهار داشت که پیام ما در این اجلاس این است که جنگ در افغانستان از دیدگاه شرعی ناروا است و جامعه کشورهای اسلامی ضمن ناروا دانستن جنگ در افغانستان، از صلح نیز حمایت کنند.
مجلس امسال وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی بیشتر روی تهدید گروه‌های تروریستی و مبارزه علیه آن، متمرکز است.
در حاشیه این نشست تاکنون وزیر خارجه با مقامات ترکی، پاکستانی، ازبیکستانی و عربی دیدار و گفتگو کرده‌است.
در عین حال کشورهای سازمان همکاری اسلامی در جلسات قبلی خود بر تلاش‌های صلح و ثبات در افغانستان تاکید نموده و طالبان را تشویق متوقف به خشونت کرده بودند.
با وجود تلاش‌های که در قسمت صلح افغانستان صورت گرفته اما بازهم هر روز این خشونت‌ها از مردم ملکی قربانی می‌گیرد.
سازمان همکاری اسلامی (OIC)، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که با عضویت ۵۷کشور به گسترش بیش از چهار قاره است.
نام این سازمان از زمان تاسیس در سال ۱۹۶۹ تا سال ۲۰۱۱سازمان کنفرانس اسلامی بود؛ اما پس از آن به سازمان همکاری اسلامی تغییر یافت.
نشست سران این سازمان هر سه‌سال یک بار و در پایتخت یکی از کشورهای اسلامی عضو برگزار می‌شود. هر یک از کشورهایی که این کنفرانس را برگزار می‌کنند به صورت دوره‌یی و به مدت سه سال ریاست آن را بر عهده می‌گیرند.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. اول تعریفی از کاهش خشونت ارائه دهید بعد آن را پیشنهاد کنید. کاهش خشونت یعنی چه ؟!

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا