خبر

ایران: ۲۰هزار زندانی افغان را تحویل می‌دهیم

راه مدنیت: بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل گفت: ایران آماده است که حدود ۲۰هزار زندانی افغان که در زندان‌های این کشور، زندانی هستند را به افغانستان بسپارد.

وزارت عدلیه امروز، یک‌شنبه (۹قوس) با نشر خبرنامه‌یی اعلام کرد که فضل احمدمعنوی، وزیر عدلیۀ کشور در دیدار با بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل، درباره همکاری‌های عدلی میان دو کشور و استرداد مجرمان، گفتگو کرد.

سفیر ایران در این دیدار خبر داد که وزارت دادگستری ایران آمادۀ تقویت همکاری و تبادل تجربیات با وزارت عدلیۀ افغانستان است.

او تاکید داشت که ایران میزبان حدود سه‌‌ونیم میلیون مهاجر افغان است و حدود ۲۰هزار زندانی افغان نیز در زندان‌های ایران زندانی هستند.

به گفته وی، دولت ایران آماده است تا این زندانیان را به افغانستان بسپارد و همچنین در مورد سپردن ۲۵زندانی ایرانی در افغانستان به دولت ایران نیز توجه شود.

سفیر ایران علاوه کرد که پرونده‌های دوهزار و ۶۰۰زندانی افغان درزندان‌های ایران تکمیل و آماده انتقال به افغانستان است.

آقای امینیان اذعان داشت که وزارت دادگستری ایران از وزیر عدلیۀ افغانستان دعوت کرده تا با سفر به ایران درباره همکاری‌ها و تبادل تجربیات میان دو کشور، بحث و گفتگو کنند.

از سویی هم آقای معنوی در این دیدار با سپاسگزاری از میزبانی ایران از مهاجران افغان اظهار داشت که تلاش می‌شود برای مشکل مهاجران افغان در ایران و انتقال زندانیان افغان از آن کشور، یک راه‌حل منطقی جستجو شود.

وزیر عدلیۀ کشور افزود که موافقت‌نامه‌یی در زمینۀ استرداد مجرمان میان افغانستان و ایران وجود دارد و تلاش می‌شود این موافقت‌نامه تقویت و تطبیق شود.

در عین حال،آقای امینیان با اشاره دربارۀ روند صلح کشور، گفت که دولت ایران از جمهوریت و قانون اساسی در افغانستان حمایت می‌کند و امیدوار است هرچه زودتر روند صلح به نتیجه‌یی ملموس برسد.

این دیدار در حالی صورت می‌گیرد که مجلس شورای اسلامی ایران اخیرا طرحی با عنوان «ساماندهی اتباع خارجی غیر مجاز» را اعلام کرده و قرار است به زودی برای رای‌گیری گذاشته شود. درصورت تصویب نهایی آن، حبس ۲۵ ساله و جریمه یک صد میلیونی برای اتباع خارجی غیرمجاز درنظر گرفته شود.

این در حالی است که سازمان بین‌المللی مهاجرت اعلام کرد که در سال جاری میلادی، بیش از ۷۷۳هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج شده یا داوطلبانه بازگشته‌اند.

براساس معلومات این گزارش، ۹۹درصد این افراد، مهاجران مقیم ایران بودند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا