خبر

بامیان از میدان هوایی «شیبرتو» به دبی وصل می‌شود

راه مدنیت: قاسم وفایی زاده، رییس هوانوردی ملکی کشور اعلام کرد که به منظور ایجاد دهلیز هوایی در مناطق مرکزی کشور، کار سروی و ساخت یک میدان هوایی جدید را در ولایت بامیان روی دست گرفته تا پروازهای خارجی نیز در آن انجام شود.
وی گفته است که محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور در جلسه از مسوولان شرکت (GAAC ) خواسته که بامیان را به دبی وصل کند و پروازهای مستقیم از میدان‌های هوایی مثل دبی به صورت مستقیم در این ولایت صورت گیرد.
آقای وفایی‌زاده روز دوشبنه (۱۰قوس) در صفحۀ فیسبوک‌اش نوشته بود که یکی از اهداف احداث این میدان در دشت «شیبرتو» مرکز بامیان، رشد صنعت گردشگری و ایجاد دهلیز هوایی برای ولایات مرکزی کشور است.
ادارۀ هوانوردی ملکی کشور اظهار داشت که دشت شیبرتو برای ساخت یک میدان هوایی معیاری و جدید تثبیت شده و هم اکنون کار نیازسنجی و تحقیقات ابتدایی آن در این ساحه از سویی تیم‌های تخنیکی جریان دارد.
وی افزود که پس از اتمام سروی ابتدایی کار دیزاین و ساخت این میدان آغاز می‌شود.
به گفته آقای وفایی‌زاده، بودجۀ سروی و دیزاین میدان هوایی شیبرتو بامیان شامل پلان سال مالی ۱۴۰۰شده است.
بامیان در حال حاضر یک میدان هوایی کوچک دارد که امکان پروازهای بزرگ تجارتی در آن فراهم نیست. این در حالی است که بامیان در مرکز کشور از ولایت‌های امن اما توسعه نیافته است.
ترمینل و خط پرواز میدان هوایی بامیان، با طول ۲۴۰۰متر و عرض ۵۰متر با هزینۀ ۱۲میلیون دالر با مساعدت مالی کشور جاپان، حدود هفت سال قبل اعمار شده بود که هم اکنون برای طیاره‌های کوچک از آن استفاده می‌شود.
ولایت بامیان یکی از مارکیت‌های بزرگ زراعتی در کشور است. این ولایت از لحاظ تولیدات صنایع دستی و محلی و هم از نگاه تاریخی و گردشگری نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا