خبر

کار عملی استخراج ۶۷معدن در ۲۲ولایت تصویب شد

راه مدنیت: محمد هارون چخانسوری، وزیر معادن و پترولیم کشور اعلام کرد که بر اساس فیصله‌ جدید شورای عالی اقتصادی کشور ۶۷ساحۀ معدن در ۲۲ولایت تصویب شده که پس از داوطلبی کار عملی استخراج این معدن‌ها آغاز خواهد شد.

آقای چخانسوری در تاریخ (۱۳قوس) در یک نشست خبری گفت که در حدود۲۳ساحه در کشور معادن به گونۀ غیرقانونی استخراج می‌شود.

وی در مورد این ۲۳ساحه جزییاتی ارایه نکرد؛ اما تاکید داشت که اداره معاون و پترولیم، برای استخراج قانونی معادن کشور یک سلسله اقدامات را روی دست گرفته که با عملی شدن آن باور مردم به این سکتور برخواهد گشت.

او استخراج غیرقانونی معادن را به سه دسته تقسیم کرده و تصریح کرد: «اول؛ مردمی که از استخراج معدن تغذیه می‌کنند و این مردمی هستند که فقیر هستند، دوم؛ زورمندان هستند که در برخی مناطق به معدن چشم دوخته و بدون اجازه و بدون مالیات استخراج می‌کنند، سوم؛ دشمنان مردم افغانستان هستند که تروریزم را تقویت می‌کنند.»

آقای چخانسوری در ادامه صحبت‌هایش اظهار داشت که کار مشترک با نیروهای امنیتی برای جلوگیری از استخراج‌ غیرقانونی معادن ادامه دارد.

وزیر معادن و پترولیم کشور در این نشست خبری علاوه کرد که شورای عالی اقتصادی کشور در جلسۀ در حدود ۲۲ولایت ۶۷ساحه را که دارای معادن منرال‌های مختلف هستند، تصویب کرده است.

در عین حال، وی در جلسه شورای عالی اقتصادی کشور افزود که حدود ( ۱.۶) میلیارد افغانی سرمایه‌گذاری جدید برای ۵سال صورت گرفته و زمینۀ اشتغال برای حدود چهار هزار تن فراهم خواهد کرد.

طبق سخنان وی در حدود ۴۰۰میلیون افغانی سالانه عواید از درک رویالتی و کرایه سطح زمین، جمع‌آوری می‌گردد.

رییس‌جمهور غنی نیز گفته بود که هدف دولت، تحرک اقتصادی کشور است و ما تمام منابع خویش را جهت بسیج و تحرک اقتصادی به کار خواهیم برد.

رییس‌جمهور در ادامه تاکید کرد که اولویت کاری دولت جلوگیری از قاچاق معادن کشور است.

به همین گونه فیصله شد تا معاونیت اول ریاست جمهوری در قسمت تامین امنیت معادن کشور از تجربه میثاق امنیتی استفاده نموده و طرحی مشخص را در زمینه با مقام عالی ریاست جمهوری ارایه نماید.

براساس گزارش‌های نشر شده، در سروی که وزارت معادن و پترولیم کشور در پیوند به جیولوجی افغانستان با همکاری با برخی نهادهای خارجی انجام داده، در افغانستان بیش از یک‌هزار و ۴۰۰معدن کشف شده و ارزش مجموعی آن سه تریلیون دالر تخمین شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا