خبر

پومپئو: بدون کاهش خشونت‌ها مذاکرات صلح نتیجه نمی‌دهد

راه مدنیت: مایک پومپئو، وزیر امور خارجهٔ امریکا  خطاب به هیات‌های مذاکره‌کنندۀ صلح گفته است که اگر همزمان با گفتگوهای دوحه، خشونت‌ها در افغانستان ادامه داشته باشد، مذاکرات نتیجه‌یی نخواهد داشت.

آقای پومپئو دیروز جمعه (۱۴قوس) این سخنان را در نشست آنلاین در انستیتوت بین‌المللی مطالعات استراتژیک در مانامه، پایتخت بحرین گفت که خشونت‌ها در افغانستان بلند‌تر از سطح پذیرش است. باید دربارهٔ کاهش سطح خشونت‌ها گفتگو کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: «من خوشبینم. دو هفته پیش در دوحه بودم و با تیم‌های مذاکره‌کنندهٔ دولت افغانستان و طالبان دیدن کردم. به آنها به طور آشکارا گفتم که نباید سطح فعلی خشونت دوام کند.»

وزیر خارجۀ امریکا تاکید دارد که اگر خشونت‌ها ادامه پیدا کند، مذاکرات نتیجه نمی‌دهد.

همچنین او ابراز امیدواری کرد که هیات‌های مذاکره‌کننده به هدف نقطۀ پایان گذاشتن به جنگ، مذاکرات را ادامه دهند.

در عین حال،  شیخ محمد عبدالرحمن آل-ثانی، وزیر امور خارجهٔ قطر نیز ابراز امیدواری کرده که تا پایان سال‌جاری میلادی در پروسهٔ صلح افغانستان پیشرفت صورت بگیرد.

وی به این عقیده است که سال آینده، یک سال خوب برای افغان‌ها خواهد بود.

این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که اعضای هیات‌های مذاکره‌کننده پس از نزدیک به سه ماه، بالاخره روز چهارشنبه هفته گذشته روی طرزالعمل مذاکرات اصلی توافق کردند.

با وجود این همواره حکومت افغانستان به کاهش خشونت تاکید داشت اما؛ گروه طالبان می‌گویند که هر زمانی مذاکرات اصلی صلح شروع شود، مساله آتش‌بس و کاهش خشونت مطرح خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا