خبر

محب: در نظام آینده همه سهم خواهند داشت

راه مدنیت: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، کشور گفت که در نظام سیاسی آینده افغانستان همه طرف‌ها، به‌شمول گروه طالبان و احزاب سیاسی سهم خواهند داشت.

آقای محب شب گذشته (۱۵قوس) در نشستی تحت نام «حل منازعات آسیای میانه» که در بحرین برگزار شده بود، اعلام کرد: حکومت افغانستان در حال گفتگو با طالبان برای یافتن راه حل سیاسی، برقراری آتش‌بس و شمولیت طالبان در حکومت آینده است.

وی در ادامه اظهار داشت: «ممکن است ما بتوانیم سیستمی را ایجاد کنیم که در آن همه افغان‌ها خودشان را ببینند، نظام مورد نظر ما از افکار و عقاید همه نمایندگی خواهد کرد.»

مشاور امنیت ملی کشور در مورد چگونگی ایجاد نظام آینده جزییات نداد، اما حکومت روی بقای نظام جمهوری و طالبان همچنان روی نظام امارت تاکید دارند.

آقای محب در این نشست تصریح کرد: باوجودی‌که درگیری‌ها چهار دهه طول کشیده و تاکنون نیز جریان دارد، اما در حال حاضر، بیش از هر زمان دیگر به صلح نزدیک شده‌ایم.

در همین حال، شب گذشته احمدنادر نادری، سخنگوی هیات مذاکره‌کنندۀ حکومت افغانستان، اعلام کرد که نخستین نشست کمیتۀ مشترک کاری دولت و طالبان برای بحث روی آجندای مذاکرات برگزار شده است.

آقای نادری در توییتی نوشته بود که در این نشست روی ترتیب مواد آجندای مذاکرات و مسایل مربوط به آن بحث شده است.

وی گفت که نشست کمیتۀ مشترک کاری امروز یک‌شنبه (۱۶قوس) نیز برگزار خواهد شد.

این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا، تلاش دارد تا نیروهای کشورش را از افغانستان خارج کند.

امریکا در حال حاضر چهارهزار و ۵۰۰سرباز در افغانستان دارد و براساس تصمیم تازه ترمپ قرار است شمار این نیروها تا ماه جنوری سال ۲۰۲۱ به دوهزار و ۵۰۰سرباز برسند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا