برگزاری هشتمین نشست ترانزیت و تجارت بین افغانستان و پاکستان

فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت کشور خبر داد که هشتمین نشست ترانزیت و تجارت افغانستان- پاکستان در آینده نزدیک در اسلام‌آباد برگزار می‌شود.

آقای احمدی روز، شنبه (۱۵قوس) در گفتگو با روزنامه راه مدنیت تاکید داشت که این نشست به هدف حل مشکلات تجارتی و هماهنگی تفاهم‌نامه ترانزیت و تجارت افغانستان-پاکستان «اپتیکا» دایر می‌شود.

به گفته وی، هفت‌مین نشست ترانزیت و تجارت افغانستان و پاکستان با اشتراک هیات پاکستانی چندی پیش در کابل برگزار شد.

در این نشست در مورد مشکلات ترانزیتی بین دو کشور بحث شده و ۱۹مورد آن حل و فصل گردید؛ اما تنها دربارۀ دو مورد باقی مانده آن، در هشت‌مین ترانزیت و تجارت بحث و گفتگو خواهد شد.

سخنگوی وزیر صنعت و تجارت از این دو مورد نام نگرفت؛ اما اظهار داشت که این دو مورد مرتبط به مسایل ترانزیتی بین دو کشور می‌باشد.

او علاوه کرد که هشت‌مین نشست ترانزیت و تجارت بین افغانستان و پاکستان قرار است، ۲۰روز آینده در پاکستان دایر گردد.

این نشست به طور نوبتی از شش سال گذشته به این طرف میان افغانستان و پاکستان برای حل مشکلات ترانزیتی میان دو کشور برگزار می‌شود.

براساس گزارش‌های وزارت صنعت و تجارت کشور، تاجران افغان هنوز در بخش تجارت، ترانزیت و تعرفه‌های گمرکی با پاکستان مشکل دارد.

تفاهم‌نامه «اپتیکا» میان افغانستان و پاکستان در سال ۲۰۱۰ برای پنج سال عقد شد که بر اساس آن تاجران افغان میتوانند اموال تجاری خود را از بنادر کراچی و واگه به هند بفرستند و در مقابل پاکستان نیز میتواند از طریق خاک افغانستان اموال تجاری‌اش را به آسیای مرکزی انتقال بدهد.