خبر

افزایش آمار مبتلایان به کرونا

راه مدنیت: وزارت صحت عامۀ کشور اعلام کرده است که  طی ۲۴ساعت گذشته ۲۳۲مورد مثبت شناسایی و ۲۷تن  دیگر فوت شدند.

در خبرنامه‌یی که امروز، دوشنبه (۱۷قوس) از سوی این وزارت نشر شد، آمده است که در یک شبانه‌روز و گذشته ۱۳۵۰نمونۀ مشکوک به ویروس کرونا در لابراتوارهای کشور آزمایش شده که ۲۳۲مورد آن مثبت تشخیص گردیده است.

به گفته وزارت صحت عامه، موارد مثبت کووید۱۹ در ولایت‌های کابل، هرات، قندهار، بلخ، ننگرهار، تخار، پکتیا، بغلان، قندوز، پروان، نمیروز، دایکندی، لوگر، میدان‌وردک، لغمان، زابل، فاریاب، ارزگان و سرپل گزارش شده است.

بر اساس اظهارات این وزارت با ثبت این رویدادها، آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا در کشور، از زمان شیوع تاکنون به ۴۸هزار و ۱۳۳نفر افزایش یافته است.

همچنین در ۲۴ساعت گذشته حدود ۲۰۲تن در سراسر کشور از بیماری کرونا بهبود یافته‌اند.

در خبرنامه آمده که شمار کل بهبودیافتگان در کشور به ۳۷هزار و ۹۸۴تن رسیده است.

همچنین وزارت صحت عامۀ کشور تایید کرد که در ۲۴ساعت گذشته ۲۷تن در اثر بیماری ویروس کرونا در کشور فوت کرده‌اند. به گفته این وزارت شمار مجموعی قربانیان ناشی از مریضی کووید۱۹ در افغانستان تا اکنون به یک‌هزار و ۹۰۲نفر افزایش یافته است.

در همین حال، محمداشرف غنی، رییس‌جهور کشور روزگذشته با شماری از متخصصان صحی افغان‌های مقیم امریکا و اروپا در خصوص مبارزه با موج دوم کرونا، صحبت نمود و گفت که یافته‌های من این است که متاسفانه با وصف تمام تلاش‌ها، در سکتور صحی چالش‌های جدی وجود دارد، باید به آن پرداخته و حل شود.

رییس‌جمهور اظهار داشت که مدیریت برنامه‌ها وعرضه خدمات صحی با چالش مواجه است. کمبود اکسیجن، پایین بودن ظرفیت آزمایش کرونا که ده هزار تست در یک شبانه‌روز پلان شده بود، عدم موجودیت زیربناها برای نگهداری واکسین کرونا از مشکلات عمده می‌باشد.

آقای غنی از چالش‌های مدیریتی در سکتور صحی یادآوری کرده، تاکید داشت که نیاز است تا تصامیم به‌گونه فوری گرفته شود و به‌شفاخانه‌ها صلاحیت‌های بیشتر مدیریتی داده شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا