خبر

وزارت دفاع: ادعای کشته ‌شدن ۱۱عضو یک خانواده در قندهار بررسی می‌شود

راه مدنیت: وزارت دفاع ملی کشور در واکنش به اعلامیۀ طالبان مبنی بر کشته شدن افراد ملکی در حملۀ هوایی در قندهار گفته که این وزارت از گزارش‌ها دربارۀ آسیب رسیدن به افراد ملکی در یک حملۀ هوایی در ولسوالی ارغنداب آگاه است و هیاتی مشترک از قول اردوی ۲۰۵اتل، فرماندهی پولیس قندهار و مسوولان ولسوالی ارغنداب برای بررسی بیشتر این موضوع، توظیف کرده است.
وزارت دفاع ملی امروز یک‌شنبه (۲۳قوس) با نشر خبرنامه‌یی افزوده که حفظ جان و مال افراد ملکی در صدر اولویت‌های نهادهای دفاعی و امنیتی قرار دارد و همواره به نیروهای امنیتی هدایت داده می‌شود تا در این راستا دقت لازم را داشته باشند.
این در حالی‌ست که قاری یوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی گفته که در یک حملۀ هوایی در منطقۀ سبزی از مربوطات ولسوالی ارغنداب قندهار ۱۱عضو یک خانواده کشته شده‌اند.
وی مدعی شد که در این حمله یک خانه مسکونی هدف حمله هوایی قرار گرفته است.
سخنگوی طالبان در مورد اینکه حمله از سوی نیروهای افغان انجام شده یا خارجی، چیزی نگفته است.
گفته شده که این حملۀ هوایی شب گذشته از سوی نیروهای دولتی در روستای سبز ولسوالی ارغنداب اجرا شده است. در این حلمه هوایی به‌شمول دو زن، هفت کودک و دو مرد کشته شده‌اند.
این حملۀ هوایی پس از آن اجرا شد که افراد گروه طالبان در مهمان‌خانه‌یی یک خانواده جابه‌جا شده بودند.
روزنامه راه مدنیت در تماس مکرر با جمال ناصر، سخنگوی والی قندهار موفق به انجام گفتگو در این زمینه نشد.
این گزارش در حالی نشر می‌شود که در نتیجۀ یک تحقیق که توسط دانشگاه براون امریکا در مورد تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی در افغانستان به تازگی منتشر شده، نشان می‌دهد که در سه سال گذشته تلفات افراد ملکی افغان در پی این حملات در مقایسه به سال‌های قبل بیش از سه برابر افزایش یافته است.
در این گزارش آمده که تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) در نتیجه حملات هوایی نیروهای امریکایی و نظامیان افغان، ۷۰۰غیرنظامی کشته شده‌اند.
گفته شده این رقم بیشترین تعداد تلفات غیرنظامیان از زمان حمله امریکا به افغانستان است.
گزارش انستیتوت مطالعات بین‌المللی واتسون دانشگاه براون امریکا نشان‌دهندۀ آن‌ست که در دورۀ ریاست جمهوری دونالد ترمپ، تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی در افغانستان افزایش چشم‌گیری داشته است.
بر اساس این گزارش، شمار تلفات غیرنظامیان بین سال‌های ۲۰۱۷تا ۲۰۱۹میلادی حدود ۳۳۰درصد افزایش داشته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا