رهبر مقتول طالبان بیمه‌نامه عُمر داشته است

ملا اختر منصور به جز بیمه عمر املاک به‌ ارزش ۳۲میلیون روپیه با هویت جعلی در پاکستان داشته است
منبع: داون/ نعیم ساهوتارا
ملا اختر منصور، رهبر طالبان افغانستان قبل از مرگ در حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا در سال۲۰۱۶ با استفاده از هویت جعلی از یک شرکت خصوصی در پاکستان بیمه‌نامه «عمر» خریداری کرده بود. این مطالب در دادگاه رسیدگی به دوسیه بودجه ترور علیه او و هم‌دستان فراری‌اش مشخص شد.
شرکت بیمه این مساله را در دادگاه ضد تروریزم در کراچی در جلسه رسیدگی به پرونده‌یی که سال گذشته علیه او و هم‌دستانش توسط آژانس تحقیقات فدرال ثبت شده بود، تأیید کرد.
در جریان تحقیقات مشخص شد که رهبر طالبان و هم‌دستانش در تهیه سرمایه برای فعالیت‌های تروریستی از طریق خرید املاک با استفاده از «هویت جعلی» نقش داشته‌اند. او در کراچی پنج ملک از جمله قطعاتی زمین و چند خانه خریداری کرده بود که ارزش آن را ۳۲میلیون روپیه تخمین زده‌اند.
منابعی در آژانس تحقیقات فدرال به نشریه داون گفتند که وقتی موضوع در دادگاه مطرح شد، مامور تحقیق همراه یکی از مقام‌های شرکت انحصاری بیمه عمومی در جایگاه حاضر شد و گزارشی را از طرف شرکت ارائه کرد.
این گزارش توضیح داد که در جریان تحقیقات مشخص شده که ملا اختر منصور با استفاده از هویت جعلی یک بیمه‌نامه «عمر» خریداری کرده و قبل از مرگ در حمله هواپیمای بدون سرنشین در ۲۱ می ۲۰۱۶، مبلغ ۳۰هزار روپیه به این شرکت پرداخت کرده است.
این منابع گفتند که شرکت بیمه ضمن ابراز تمایل به بازگرداندن مبلغ اصلی که وی پرداخته، چکی به ارزش ۳۰هزار روپیه را برای واریز آن به اداره قضایی ارایه داده تا مبلغ به خزانه دولت واریز شود.
منابع افزودند: «با این وجود بازرسان آژانس تحقیقات فدرال چک را پس داده‌ و از شرکت خواستند مبلغ اصلی را به همراه حق بیمه پرداخت کند تا کل مبلغ به خزانه دولت واریز شود.»
منابع قضایی به نشریه داون گفتند که روز شنبه، شرکت بیمه چکی به ارزش ۳۵هزار روپیه را به دادگاه واریز کرد، دادگاهی که در ۲۴ سپتامبر به این شرکت دستور داده بود مبلغ پرداخت‌شده توسط رهبر کشته‌شده طالبان برای بیمه‌نامه عمر خود قبل از کشته‌شدن را به حساب دادگاه واریز کند.
آن‌ها همچنین گفتند که بر اساس یکی از دستورالعمل‌های دادگاه، یک ملک متعلق به ملا منصور در کراچی به مبلغ ۹۲۰۰ روپیه به حراج گذاشته شده و مبلغ آن را به منظور واریزشدن به خزانه دولت به دادگاه ناظر واریز شده است.
دارایی‌ها در پیشاور، کویته
این منابع گفتند که برای ماموران درآمد حاصل از زمین کویته و پیشاور، به دلیل عدم حضور در دادگاه جهت ارائه گزارش‌های مربوطه در مورد اینکه آیا رهبر طالبان و هم‌دستانش نیز دارای املاکی در بلوچستان و خیبر پختونخوا بوده‌اند یا نه، طبق آنچه بخش ۸۸ قانون جزا ملزم می‌کند، حکم بازداشت غیر قابل وثیقه صادر شده‌است.
پیش از این، دادگاه به مقامات مربوطه در پیشاور و کویته دستور داده بود که معاش دو مأمور را به دلیل عدم ارائه گزارش با وجود بخش‌نامه‎های دادگاه قطع کنند.
قاضی همچنین از دو بانک خصوصی، بانک الفلاح و آلید بانک لمیتد، در مورد حساب‌هایی که به رهبر طالبان افغانستان و یا همدستانش تعلق داشته و عملیات بانکی از آن طریق صورت می‌گرفته همراه با جزییات پول واریزشده/ معامله شده توسط آن‌ها، گزارش‌هایی را درخواست کرد.
ترجمه: راه مدنیت

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • دقیقآ هسته اصلی تروریست پروری در پاکستان است به سادگی آنهای در مقابل افغانستان میتوانند حمله تخریبی انجام بدهد میتوانند بدون کدام قید و شرط مال منقول ” غیر منقول جای بود باش” و غیره بخرند و نیز هرنوع استناد که ملکیت و پایگاهی آنها در آنجا تثبیت کنند حکومت پاکستان برای ایشان میدهد چه برسد به یک شرکت.