یک سروگردن برافراشته‌تر| ویژۀ ده‌سالگی

سید طیب جواد؛ سفیر افغانستان در روسیه

راه سبز مدنیت

پایۀ استوار مردم‌سالاری، رسانۀ درست‌کار و امانت‌دار است. روزنامه راه مدنیت، در اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی متعهد و معتبر، یک سروگردن برافراشته‌تر در میان خانوادۀ متنوع و پرکار رسانه‌های ما ایستاده است.

نقش پررنگ تمام رسانه‌های مسلکی و آزاد ما در نهادینه‌ساختن دموکراسی، تامین شفافیت و حساب‌دهی و حکومت‌داری پسندیده، مایۀ زیبایی موزاییک سیاسی و اجتماعی ماست و بر ماست تا از تلاش‌ها و فداکاری فراوان دست‌اندرکاران شجاع آن سپاس شایسته نماییم.

برای ادای این دین، من و همکارانم در جریان ماموریت خویش در لندن، دست‌به‌دست با مطبوعات انگلستان و رسانه‌های کشور، دو نشست مهم با مطبوعات افغانستان را در شهر لندن برگزار نمودیم.

در این نشست‌ها سعادت دیدار دوبارۀ شماری از مسوولان ارشد رسانه‌های افغانستان، دست‌چینی از خبرنگاران صاحب نام، چندین خبرنگار بین‌المللی، استادان دانشگاه و نمایندگان نهادهای علمی و پژوهشی در بریتانیا برای ما افغان‌های مقیم بریتانیا و اهل فرهنگ و مطبوعات انگلستان میسر شد.

هدف این نشست‌ها، گرامیداشت از دست‌آوردهای کم‌نظیر مطبوعات آزاد افغانستان در دو دهۀ گذشته، کاهش چالش‌های آزادی بیان، جستجوی راه‌های عملی برای تامین امنیت خبرنگاران و مصونیت آنان، ایجاد فضای مصون و بدون مداخله، نقش رسانه‌ها در شفافیت فرایند مصالحه و روندهای دموکراتیک چون انتخابات، تسریع روند رشد اقتصادی و اجتماعی و همچنان مشکلات و چالش‌های خبرنگاران شجاع و موفق زن در افغانستان و مسوولیت‌های اجتماعی و اخلاقی رسانه‌های اجتماعی در قبال نشر اخبار جعلی یا (Fake News) در جامعه بود.

حالا که در آستانۀ ده‌سالگی روزنامۀ جوان راه مدنیت قرار داریم، چه خوب که می‌بینیم این نشریه راه طولانی را در مدت کوتاه برای ایجاد یک جامعه مدنی، مرفه و کثرت‌گرا پیموده و در سپهر رسانه‌یی امروز تابان درخشیده است که این درخشندگی و تابندگی مدام بماند انشاءالله.

در پهلوی این‌که دست همکاران راه مدنیت را که دست‌آورد پر داشته‌اند می‌فشارم، امیدوارم این روزنامۀ وزین، دست سایر رسانه‌های هم‌قد و هم‌سال را بگیرد تا با هم در این طوفان حوادث برای ساختن یک افغانستان آزاد، آباد و پیشرفته، مصممانه و پیروزمندانه همراه و همگام باشیم. توفیق روزافزون به مسوولان و کارمندان این روزنامه وزین می‌خواهم.‏