رییس‌جمهور غنی: کاهش کمک‌ها تاثیر مستقیم بر دولت ندارد

راه مدنیت: به‌دنبال اعلامیۀ وزارت امور خارجۀ امریکا مبنی بر کاهش کمک‌های ایالات متحد امریکا، رییس‌جمهور غنی در پیامی موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان را در ارتباط به تحولات اخیر سیاسی و جهانی واضح ساخته است.

آقای غنی در این پیام ضمن مثبت و سازنده خواندن مذاکرات با مایک پمپیو؛ وزیر خارجۀ ایالات متحد امریکا، از آمادگی دولت ایالات متحد امریکا به‌خاطر همکاری مالی در مهار و مدیریت بحران کرونا در افغانستان سپاس‌گزاری کرده است.

وی تصریح کرده که بحث‌ها با وزیر خارجه امریکا در محور صلح و تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در فضای مثبت و سازنده صورت گرفته و ایالات متحد امریکا به‌عنوان شریک بنیادی و مهم افغانستان از پیچیدگی‌های روند صلح واقف است و ما مشورت‌های نزدیک و دوامدار خویش را به‌خاطر تقویت و کامیابی این روند ادامه خواهیم داد.

رییس‌جمهور در مورد کاهش کمک‌های ایالات متحد امریکا خاطرنشان ساخته است که «دولت‌ها همیشه برای حالات احتیاطی برنامه دارند. ما نیز برای حالات غیرمترقبه از قبل برنامه‌های مدون و اساسی را طرح کرده بودیم. من به‌خاطر جبران کمبود کمک‌های ایالات متحد امریکا تمام ابعاد بودجۀ ریاضتی را مطالعه کرده و به زودترین فرصت به شما (مردم) اطمینان خواهم داد.»

رییس‌جمهور در این پیام اطمینان داده که کاهش کمک ایالات متحد امریکا تاثیر مستقیم بالای بخش‌ها و سکتورهای کلیدی نخواهد داشت و تلاش خواهیم کرد با جستجوی منابع بدیل، این خلا را پر بسازیم.

به گفته رییس‌جمهور، «برای ما حفظ جان ملت، حفظ قمیت‌ها، ارایه و عرضۀ خدمات و فعال نگه‌داشتن دستگاه دولت و جمهوریت مهم و حیاتی است. در این بخش‌ها هیچ تاثیری در زندگی مردم رونما نخواهد گردید. چنانچه در اعلامیه ایالات متحد امریکا آمده است آن‌ها هنوز این کمک‌ها را قطع نکرده؛ بل مشروط ساخته‌اند. تلاش خواهیم ورزید از رای گفتگو و مذاکره قناعت‌شان را فراهم سازیم.»

مذاکرات جداگانه با داکتر عبدالله

رییس‌جمهور همچنین در این پیام از مذاکرات جداگانه با داکتر عبدالله خبر داده و گفته است: «روز گذشته مذاکرات جداگانه با  داکتر عبدالله عبدالله؛ رییس اسبق اجراییۀ حکومت وحدمت ملی داشتم. چنانچه در روز تحلیف وعده نمودم، تشکیل حکومت جدید را به‌خاطر مشورت‌های گسترده معطل ساختم. می‌خواستم به اساس وعدۀ خود برای داکتر صاحب عبدالله نقش اساسی در پروسۀ صلح و برای هم‌تیمانش در کابینه نقش بدهم، اما ایشان تاکید بر تغییر قانون اساسی و آن هم در یک شب و به اساس تفاهم بین خودش و من دارد. یعنی خواستار ساختار و تشکیلاتی است که مغایرت کامل با مواد قانون اساسی دارد.»

رییس‌جمهور اما افزوده است: «من صلاحیت تعدیل قانون اساسی را به خواست هیچ فرد و گروه، خارج از مکانیزمی که برای آن پیش‌بینی شده، ندارم. برای هر خواست معقول که مواد قانون اساسی نقض نگردد باب مذاکره باز است و باز خواهد بود. تعدیل در قانون اساسی تنها و تنها صلاحیت لویه جرگه قانون اساسی است.»

به گفتۀ رییس‌جمهور: «تعهد ما برای ساختن حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح‌های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی و سمتی پابرجاست و من با معاونان و نمایندۀ فوق‌العادۀ خویش روی آن کار می‌نماییم. مطمین باشید. تجربه حکومت‌های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه‌های ناکام نیستیم.»

عزیز حسینی