خبر

استقبال غنی و عبدالله از اعلامیۀ مشترک سیاسیون

به‌دنبال اعلامیۀ مشترک سیاسیون مبنی بر تمدید روند رسیدن به تفاهم و توقف تعیینات اعضای کابینه از سوی دکتور غنی و داکتر عبدالله، رییس‌جمهور هدایت داد تا تعیینات اعضای کابینه طی پنج روز آینده متوقف شود.

راه مدنیت: وحید عمر؛ مشاور ارشد ریاست‌ جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک گفته است که بنا بر درخواست رهبران و بزرگان سیاسی کشور، رییس‌جمهور هدایت داد تا تعیینات اعضای کابینه برای پنج‌روز متوقف شود تا فرصت بیشتری برای گفتگوهای سیاسی مساعد گردد.

حامد کرزی؛ رییس‌جمهور پیشین افغانستان، عبدالرب رسول سیاف رهبر جهادی و محمدکریم خلیلی؛ رهبر حزب وحدت اسلامی با نشر اعلامیۀ مشترک از داکتر عبدالله و رییس‌جمهور غنی خواستند که روند تعیینات مقام‌های حکومتی را متوقف و روند رسیدن به تفاهم را تمدید کند.

این سیاسیون که از چندین روز بدین‌سو برای حل اختلافات سیاسی عبدالله و غنی قد بلند کرده‌اند، در اعلامیۀ‌شان ابراز امیدواری نمودند که میانجی‌گری آن‌ها به خوبی جریان دارد.

قصر سپیدار نیز با نشر اعلامیۀ گفته است که داکتر عبدالله از اعلامیۀ اخیر رهبران و بزرگان کشور که برای بیرون‌رفت از بحران سیاسی تلاش می‌کنند، استقبال می‌نماید و با تمدید مهلت مدت مذاکره، برای حل بحران سیاسی کنون آمادۀ همکاری است.

در اعلامیۀ قصر سپیدار آمده که حل بحران موجود به تصمیم و ارادۀ دو طرف بستگی دارد؛ اقدامات شتاب‌زده وضعیت کشور را پیچیده‌تر می‌سازد.

اختلافات سیاسی پس از آن شدت می‌گیرد که رییس‌جمهور غنی، طی چند روز اخیر شماری از نامزد وزرای کابینه خود را معرفی کرد.

حنیف اتمر نامزد وزارت خارجه، عبدالهادی ارغندیوال نامزد وزارت مالیه و طاهر زهیر نامزد وزارت اطلاعات و فرهنگ کسانی استند که به کابینه رییس‌جمهور غنی راه یافته‌اند.

در اوج این اختلافات، بار دیگر وزارت خارجه امریکا هشدار داد که کمک‌های واشنگتن و جامعۀ جهانی نمی‌تواند به همین شکل در افغانستان ادامه یابد.

معاون وزارت خارجه امریکا با تأکید بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان افزوده است که واشنگتن و جامعه جهانی باید رهبران سیاسی افغانستان را به تشکیل حکومت فراگیر مجبور سازند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا