خبر

شورای امنیت: القاعده با همکاری طالبان هنوز هم فعالیت دارند

جاوید فیصل؛ سخنگوی شورای امنیت ملی کشور می‌گوید: شبکۀ القاعده با همکاری طالبان هنوز هم در بخش‌هایی از افغانستان فعالیت می‌کنند.

راه مدنیت: سخنگوی شورای امنیت ملی امروز شنبه (۱۳ ثور) در یک نشست خبری از تداوم همکاری طالبان با شبکۀ القاعده ابراز نگرانی کرد.

جاوید فیصل افزود: گروه طالبان باید به طور کامل، همکاری‌های خود با شبکۀ القاعده کند، زیرا تداوم این همکاری مانعی بر سر راه مذاکرات صلح خوهد بود.

سخنگوی شورای امنیت ملی با بیان این‌که دولت افغانستان روند رهایی زندانیان طالبان را سرعت می‌دهد، از این گروه خواست که به کاهش خشونت‌ها متعهد باشند.

به گفتۀ جاوید فیصل، گروه طالبان به تازگی، ۴۶ زندانی مربوط به دولت را آزاد کرده که در میان آن‌ها ۳۹ نظامی و ۷ غیرنظامی شامل است.« آزادی زندانیان بر اساس فهرست ارائه‌شده‌، یک قدم خوب برای صلح است و امیدواریم که طالبان به تعهدات شان برای گفتگوهای صلح عمل کنند تا اعتماد متقابل ایجاد شود.»

طالبان، تاکنون ۱۱۲ زندانی دولت افغانستان را آزاد کرده و دولت نیز ۵۵۰ زندانی طالب را از بند رها کرده‌اند.

سخنگوی شورای امنیت ملی با اشاره به روند مذاکرات صلح تأکید کرد که کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان یک امر اساسی است و این گروه باید به آن پاسخ مثبت دهند.«خشونت‌ها کاهش یابد، در شهرها و دهات افغانستان حمله نشود. حملات طالبان از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد. اگر حرف طالبان این باشد که بحث کاهش خشونت‌ها در توافق‌نامه‌ی صلح با امریکا نیامده است، باید بگویم که این دلیل قانع‌کننده‌‌یی نیست. طالبان از افغانستان استند و نباید از کشور دیگر اجازه بخواهند تا مردم خود را بکشند.»

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا