خبر

روز جهانی آزادی مطبوعات؛ افتخار افغانستان

معاونیت سازمان ملل ‌متحد در افغانستان (یوناما) به مناسبت روز جهانی «مطبوعات» می‌گوید: افغانستان می‌تواند افتخار کند که یکی از مؤفق‌ترین بخش‌های رسانه‌یی در جنوب شرق آسیا را دارد.
راه مدنیت: امروز دوشنبه، چهاردهم ثور برابر است با روز جهانی مطبوعات و به مناسبت این روز، یوناما در صفحه رسمی توییتر خود، افغانستان را یکی از کشورهای مؤفق در عرصه رسانه‌ها در منطقه جنوب شرق آسیا، عنوان کرده است.
یوناما گفته است: «افغانستان می‌تواند افتخار کند که یکی از کثرت‌گراترین و مؤفق‌ترین بخش‌های رسانه‌‌یی را در جنوب شرق آسیا دارد.»
یوناما با تأکید بر حفاظت از آزادی مطبوعات در افغانستان بیان کرد: «سازمان ملل‌متحد بر موضع خود مبنی بر حفاظت از آزادی مطبوعات به‌عنوان بخشی از هر پروسۀ صلح، استوار باقی می‌ماند و از تمام طرف‌ها در هر گونه مذاکرات صلح باید از تمامی حقوق اساسی بشر به شمول حق آزادی بیان که در مادۀ ۱۹ اعلامیۀ جهانی حقوق بشر آمده‌است، حمایت کنند.»
طی ۱۹سال اخیر، بزرگترین دست‌آورد حکومت، رسانه‌ها و مطبوعات بوده است. این دست‌آورد مرهون تلاش‌ها، فداکاری‌ها و تلاش‌های صادقانه روزنامه‌نگاران و خبرنگارانی بوده که در این مدت علی‌رغم چالش‌ها و تهدیدها، رسانه‌ها را فعال نگه‌داشتند.
جهانی مطبوعات همه ساله با دل‌گرمی تمام در افغانستان تجلیل می‌شد و از فعالیت‌های روزنامه‌نگاران و خبرنگاران گرامی‌داشت می‌شد اما در سال جاری، به دلیل شیوع ویروس کرونا، این روز چندان تجلیل نمی‌شود. از سویی هم، روز جهانی مطبوعات در شرایطی فرا می‌رسد که این کشور طی چند سال اخیر، خونین‌ترین روزهای خود را سپری کرده است. در دهم ثور سال ۱۳۹۷ خورشیدی، ۹خبرنگار افغان در دو انفجار پی‌هم در منطقه شش درک شهر کابل کشته شدند که مسؤولیت آن را گروه داعش به عهده گرفت.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا