خبر

آزادی ۹۸ زندانی طالبان

دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرد که دولت افغانستان به تازگی ۹۸زندانی گروه طالبان را از بند آزاد کرده است.
راه مدنیت: جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز یک‌شنبه (۱۴ثور) در توییتی نوشته است، این هفتمین دور آزادی زندانیان گروه طالبان است که از بند آزاد می‌شوند.
سخنگوی شورای امنیت ملی توضیح داده است: این زندانیان بر اساس فرمان رییس‌جمهور غنی آزاد شده‌اند و نیز سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقی‌ماندۀ‌شان در نظر گرفته شده است.
شورای امنیت ملی از آغاز رهایی زندانیان طالبان تاکنون اعلام کرده که آزادی آن‌ها بخشی از تلاش‌ها برای صلح و مهار ویروس کرونا در کشور می‌باشد.
با آزادی ۹۸زندانی طالبان، شمار زندانیان آزاد شده از سوی دولت افغانستان به ۶۴۸نفر می‌رسد.
از سویی هم، گروه طالبان اعلام کرده که طی یک ماه اخیر ۱۱۲زندانی دولت افغانستان را از زندان‌ها در ولایت‌های قندهار، لغمان و قندوز آزاد کرده است.
آزادی زندانیان از سوی دولت افغانستان و گروه طالبان، بر اساس توافق‌نامۀ امضا شده میان طالبان و امریکا صورت می‌گیرد. بربنیاد این توافق‌نامه، دولت به تعداد ۵هزار زندانی طالبان و گروه طالبان نیز به تعداد یک‌هزار زندانی دولت را از بند آزاد خواهند کرد.
فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان طی یک هفتۀ اخیر همواره از دو طرف خواسته است که روند آزادی زندانیان را سرعت دهند تا زمینۀ مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا