خبر

مسوولیت آگاهی عامه در‌ مورد کرونا به وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده شد

مقام‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند: پس از این، مسؤولیت آگاهی عامه به عهده این وزارت خواهد بود.

راه مدنیت: عبدالمنان شیوای شرق؛ معین نشراتی این وزارت، امروز چهارشنبه (۱۷ ثور) در نشستی خبری گفت: آگاهی عامه یک امر مشارکتی میان مردم افغانستان، رسانه‌ها و نهادهای مسؤول است و وزارت اطلاعات فرهنگ، بعد از این روند آگاهی عامه را مدیریت خواهد کرد.

به گفتۀ معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، پیش از سپردن این مسؤولیت، وزارت اطلاعات و فرهنگ فعالیت‌های گسترده را در هماهنگی با ادارات محلی در ۳۴ ولایت کشور انجام داده است.

شیوای شرق افزود: وزارت اطلاعات و فرهنگ بر اساس برنامه‌های مشخصی‌که حق‌ دست‌رسی به اطلاعات به خبرنگاران، رسانه‌ها و مردم فراهم می‌سازد، آن‌ها می‌توانند از جزیی‌ترین فعالیت‌های این وزارت آگاه خواهند شد.

وی تأکید کرد، این وزارت با امانت‌داری کامل، در خصوص هزینه‌هایی‌که برای آگاهی عامه در نظر گرفته می‌شود، پاسخ‌گو می‌باشد؛ اما تاهنوز بودجۀ برای این موضوع مشخص نشده است.

معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت:«این وزارت همچنان تلاش میکند به شکل زون‌وار در هر هفته با والیان ولایت‌ها کنفرانس‌های مطبوعاتی برگزار کنند تا خبرنگاران بتوانند از چگونگی کار کرد ادارات محلی و مسوولان محلی جزیی‌ترین مسایل را بپرسند.»

او افزود: یک فارمت مشخص از سوی وزارت مشخص و تهیه شده است که به تمام ریاست‌های اطلاعات و فرهنگ ولایت‌ها فرستاده می‌شود و آن‌ها به روزهای شنبه، فارمت را خانه‌پری کرده، به آدرس رسانه‌ها و وزارت اطلاعات وفرهنگ بفرستند.

به گفتۀ شیوای شرق، در فارمت تهیه‌شده، بودجۀ هر ولایت در راستای مبارزه با ویروس کرونا، بودجۀ مصرف‌شده در هفته، حجم کمک سکتور خصوصی، تعداد مصاب شدگان، تعداد افراد مشکوک به ویروس کرونا، تعداد فوتی، تعداد صحت یاب‌شدگان، تعداد تست‌شدگان و تعداد رسانه‌هایی که در بخش آگاهی عامه فعال بوده‌اند، درج شده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ از تمامی شهروندان کشور خواست تا توصیه‌های وزارت صحت عامه را در نظر گرفته و در خانه‌های‌شان بمانند تا این ویروس کشنده، مهار شود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا