خبر

واکنش تند بلقیس روشن در نشست وزارت خارجه

یک عضو مجلس نمایندگان در نشست وزارت خارجۀ کشور، با سخنان تندی علیه ایران و مسوولان بلندپایه گفته است که تهران نوکران قوی‌تری در افغانستان دارند که با پول‌های هنگفت، دهن‌شان بسته شده است.

راه مدنیت: بلقیس روشن؛ نمایندۀ مردم فراه در مجلس نمایندگان روز گذشته (۱۹ ثور) در نشست وزارت خارجه، با توجه به رویداد اخیر مبنی بر شکنجه‌شدن شدن مسافران افغان از سوی نیروهای مرزی ایران و انداختن آن‌ها در دریا، به‌شدت از مسوولان کشوری انتقاد کرد.

این عضو مجلس نمایندگان گفته است: ایران بار اول نیست و بار صدم هم نیست، هر وقتی‌ فرصت پیدا کند، گلوی افغان‌ها از سوی رژیم آخندی ایران بریده می‌شود. اگر یک لحظه فکر کنیم که ایران و پاکستان به مردم افغانستان حق انسانیت قایل می‌شوند، ما جزء خاینانی استیم که تاریخ نخواهد بخشید.

بلقیس روشن با اشاره به مسوولان حکومتی گفت که بدبختی نهایی مردم افغانستان، موجودیت چنین حاکمان و مسوولانی است؛ کسانی ‌که برای منافع کشورهای دیگر صحبت می‌کنند: «قوه مقننه نظارت جدی بکند، از گلوی وزیران بگیرد و جاسوسانی‌که در سه قوه است را رسوا بسازد.»

او به صراحت بیان کرد کسانی در افغانستان استند که به‌خاطر جنایت‌کاران ایرانی اعلامیه صادر می‌کنند و به‌خاطر مرگ قاسم سلیمانی اشک ریختند؛ اما به خاطر مرگ افغان‌هایی ‌که با مظلومیت جان دادند، سکوت اختیار کرده‌اند.

در این نشست سید حسین عالمی بلخی؛ وزیر امور مهاجرین کشور تاکید کرد که مسوولان جمهوری اسلامی ایران در سخنانی این اتهام‌ها را از سوی مرزبانان ایرانی رد کرده است.

بر بنیاد گزارش‌ها از ولایت هرات، تاکنون ۱۸ جسد از مسافران افغان که دریای هریرود انداخته شده بودند، پیدا شده است. مسؤولان محلی هرات گفته‌اند که آثار شکنجه نیز در اجساد دیده می‌شود.

با این همه، ارگ ریاست‌جمهوری نیز یک هیأت ده‌نفری حقیقت‌یاب را به ریاست حمید طهماسی؛ معاون شورای امنیت ملی تعیین کرده است.

گفتنی است که این اقدام غیر انسانی از سوی مرزبانان جمهوری اسلامی ایران، واکنش‌های گسترده جهانی و نیز داخلی را در پی داشته و خشم مردم افغانستان را برانگیخته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا