خبر

تهران از مردم افغانستان عذرخواهی کند

در پیوند به شکنجه و غرق‌کردن مهاجران افغان از سوی نیروهای مرزی ایران، ده‌ها زن افغان در نامۀ‌ سرگشاده‌یی به رهبران ایران؛ سیدعلی خامنه‌یی و حسن روحانی، گفته‌اند: تهران باید از مردم افغانستان عذرخواهی کند.

راه مدنیت: این نامه سرگشاده از سوی ۱۲۰زن افغان به امضا رسیده و روز شنبه (۲۰ثور) نشر شد. زنان افغان در این نامه، رفتار نیروهای مرزی ایران را غیر انسانی و غیر اسلامی خوانده و تأکید کرده‌اند که دولت ایران باید به‌شکل علنی به‌خاطر این رویداد، عذرخواهی کند.

زنان افغان در کنار عذرخواهی، خواستار جبران خسارۀ جانی و مالی برای خانواده‌ها و بازماندگان قربانیان این رویداد از سوی دولت ایران شده‌اند و در عین حال گفته‌اند که عدالت در این راستا باید تأمین شود.

در این نامه آمده که نیروهای مرزی ایران، مهاجران افغان را هنگام عبور از مرز مشترک افغانستان و ایران، شکنجه نموده در امتداد دریای هریرود انداخته‌اند.

به‌گفتۀ این زنان، عمل‌کرد نیروهای مرزی ایران، مغایر اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه حقوق بشر در قاهره و همچنان مغایر قانون پناهندگی و حمایت از مهاجران می‌باشد.

دو روز پیش، حکومت افغانستان به‌منظور بررسی بیشتر این رویداد، هیأت حقیقت‌یاب ده‌نفری را با عضویت وزارت داخله، وزارت مهاجرین و مقام ولایت هرات، به ریاست حمید طهماسی، معاون شورای امنیت ملی تعیین کرد.

مسؤولان محلی ولایت هرات گفته‌اند: تاکنون ۱۸جسد از دریای هریرود بیرون کشیده شده و قرار است برای پیداکردن تمامی اجساد، تمام دریای هریرود مورد جستجو قرار گیرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا