خبر

پس از خشونت طالبان؛ دستور عملیات‌ تعرضی صادر شد

محمداشرف غنی؛ رییس‌جمهوری افغانستان در واکنش به حملات تروریستی در ولایت‌های کابل و ننگرهار، به نیروهای امنیتی دستور داد که پس از این، عملیات تهاجمی را علیه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی در پیش گیرند.

راه مدنیت: رییس‌جمهور غنی شام امروز سه‌شنبه (۲۳ ثور) در یک بیانیۀ تلویزیونیv  گفت که گروه طالبان دست از جنگ و خشونت برنداشته و هنوز هم به کشتن افغان و تخریب تأسیسات عامه ادامه می‌دهند.

او گفت که نیروهای امنیتی برای دفع حملات تروریستی، باید از حالت تدافعی خارج گردیده و عملیات تهاجمی را برای سرکوب این گروه‌ها، آغاز کنند.

رییس‌جمهور بار دیگر خطاب به سران طالبان افزود: به خواست بیگانگان از کشتن افغان‌ها دست برداشته، به جنگی‌که تحمیل شده نقطه پایان بگذارند و راه صلح را در پیش گیرند.

به گفتۀ رییس‌جمهور، گروه طالبان پیشنهاد آتش‌بس از سوی حکومت را ضعف تعبیر نکنند؛ بل این امر احترام و خواست مردم افغانستان بپندازند.

محمداشرف غنی با اشاره به روند صلح، تأکید نمود که اجماع و حمایت قاطع در میان افغان‌ها از روند صلح وجود دارد؛ مردم آماده است تا به هر قیمتی حمایت از صلح ادامه داده و دولت نیز به ارادۀ ملت احترام قایل است.

در همین حال، حملات تروریستی در کابل و ننگرهار، واکنش‌های ملی و بین‌المللی را برانگیخته است. سازمان ملل‌ متحد، سفارت امریکا در کابل و سیاسیون افغانستان، این حملات را محکوم کردند.

داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین اجرایی حکومت در پیامی، گفته است که حمله مسلحانه بالای شفاخانه نسایی ولادی در کابل و مراسم جنازه در ولایت ننگرهار، اوج بی‌رحمی، قساوت و بزدلی‌ گروه‌های تروریستی را به نمایش گذاشت.

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان نیز حمله بر شفاخانه نسایی ولادی و کشتن نوزادان، کودکان و مردم بی‌دفاع را محکوم کرد. حامد کرزی گفته است: این گونه حملات نشان می‌دهد که توطیه‌ها علیه مردم افغانستان ادامه و یگانه راه رهایی از این رنج، اتحاد مردم است.

او نگران افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان است و تأکید می‌ورزد که تشدید جنگ و خشونت مخالف تلاش‌ها برای تأمین صلح در کشور است.

از سویی هم، رأس ویلسون سفیر امریکا در کابل نیز با محکوم نمودن حمله تروریستی بر مراسم تشییع جنازه در ننگرهار، گفته است که گروه‌های تروریستی با اعمال خشونت، ترس را در میان مردم بی‌گناه گسترش می‌دهند.

امروز هم‌زمان دو حمله تروریستی در ولایت‌های کابل و ننگرهار صورت گرفت و در حمله ننگرهار بیش از ۸۰ نفر ملکی به شمول اعضای شورای ولایتی و اعضای مجلس نمایندگان کشته و زخمی شدند.

در کابل با حمله سه مهاجم انتحاری بر یک شفاخانه نسایی ولادی، ۱۳ فرد ملکی به شمول زنان و کودکان جان باخته و پانزده ملکی دیگر زخمی شدند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا