مقاله

مسکو آغاز عملیات تهاجمی علیه طالبان را تأسف‌بار خواند!

به دنبال دستور رییس‌جمهور غنی مبنی بر آغاز عملیات تهاجمی علیه گروه طالبان، مقام‌های روسیه گفته‌اند که این تصمیم رییس‌جمهور غنی منجر به توقف گفتگوهای صلح خواهد شد.

راه مدنیت: خبرگزاری تاس روسیه به نقل از ضمیر کابلوف؛ نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان نوشته که مسکو از تصمیم رییس‌جمهوری افغانستان نگران است و از سرگیری عملیات تهاجمی علیه طالبان، باعث توقف گفتگوهای بین‌الافغانی خواهد شد.

خبرگزاری تاس نوشته که نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان، این تصمیم رییس‌جمهورغنی را تأسف‌بار خوانده است.

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد فرستادۀ ویژ امریکا برای افغانستان  در پیوند به حملات تروریستی اخیر در کابل و ننگرهار، گفته که نیروهای امنیتی افغان و طالبان برای سرکوبی داعش همکاری کنند.

این اظهارات آقای خلیل‌زاد با واکنش‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است؛ شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، خلیل‌زاد را متهم به چشم‌پوشی از جنایت‌های طالبان کرده است.

پس از دو حملۀ اخیر در کابل و ننگرهار، رییس‌جمهور غنی به نیروهای امنیتی دستور داد تا از حالت تدافعی به حالت تهاجمی قرار گرفته و برای مهار حمله‌های طالبان وارد عمل شوند.

بر بنیاد یافته‌های سکتورهای امنیتی و دفاعی، در دوونیم ماه گذشته، در نتیجۀ حملات گروه طالبان، ۴۶۹ فرد ملکی جان باخته و نزدیک به یک‌هزار ملکی دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس این یافته‌ها، پس از امضای توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، این گروه ۳۷۱۲ حمله تروریستی را علیه نیروهای امنیتی و افراد ملکی انجام داده‌ و نیروهای امنیتی نیز در جهت مهار این حمله‌ها، ۱۵۹۳ حمله تدافعی را انجام داده‌اند.

اظهارات این مقام روسی در حالی صورت می‌گیرد که حملات اخیر طالبان علیه افراد و اماکن ملکی و عمومی به خصوص کودکان و زنان، خشم عمومی مردم را علیه آنان و دیگر گروه‌های تروریستی برانگیخته است.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا