خبر

طالبان را نزنید، حمله‌ها کار داعش بوده است

خلیل‌زاد پس از فرمان حملۀ تهاجمی رییس‌جمهور غنی: حمله‌های اخیر کار داعش بوده است

زلمی خلیل‌زاد فرستادۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید: ارزیابی حکومت امریکا نشان می‌دهد که حمله بر شفاخانه صدبستر کابل و مراسم جنازه در ولایت ننگرهار، توسط گروه داعش صورت گرفته است.

راه مدنیت: آقای خلیل‌ ناوقت پنج‌شنبه‌شب (۲۵ ثور) در رشته‌ تویت‌هایی گفته است:«حکومت ایالات متحده ارزیابی نموده که داعش-خراسان حملات مهیب این هفته بر زایشگاه و مراسم جنازه در افغانستان را انجام داد. داعش تمایل پی‌هم به این چنین حملات شنیع برضد غیرنظامیان را تبارز داده است. این گروه تهدیدی است برای افغان‌ها و برای جهان.»

فرستادۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان تأکید کرد که شاخه خراسان گروه داعش مخالف توافق صلح حکومت افغانستان و گروه طالبان است و تلاش می‌ورزد تا همانند عراق و سوریه، جنگ فرقه‌‌یی را تحریک کند.

او با اشاره به دستور تازه رییس‌جمهور غنی مبنی بر آغاز عملیات تهاجمی علیه طالبان گفت:«به عوض افتادن در دام داعش و به تاخیر انداختن یا ایجاد موانع برای صلح، افغان ها باید با هم یکجا شوند تا این تهدید را شکست دهند و فرصت تاریخی صلح را دنبال کنند. بهانه‌جویی‌های بیشتر جا ندارد. افغان‌ها و جهان، سزاوار بهترند.»

سه روز پیش، سه مهاجم انتحاری بر شفاخانه صدبستر دشت برچی کابل حمله کرد و شمار زیادی از کودکان، نوزادان و خانم‌ها را به شکل بی‌رحمانۀ به قتل رساندند. در این حمله بیش از ۳۰ غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

هم‌زمان با این حمله، اشتراک کنندگان مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار مورد حمله انتحاری قرار گرفت که در این رویداد بیش از ۶۰ اشتراک‌کننده جان باخته و بیش از صد نفر دیگر زخمی شدند.

حکومت افغانستان، در پاسخ به این دو رویداد خونین، به نیروهای امنیتی دستور داد تا از حالت دفاعی به حالت تهاجمی قرار گیرند. رییس‌جمهور غنی به روز پنج‌شنبه (۲۵ ثور) در هنگام بازدید از قول اردوی عملیاتی نیروهای کماندو، به صراحت از این نیروها خواست که اکنون زمان آن رسیده تا شمشیرهای‌شان را در جهت نابودی هراس‌افگنان از غلاف بیرون کنند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا