خبر

خلیل‌زاد: غنی و عبدالله نباید اشتباهات حکومت وحدت ملی را تکرار کنند

زلمی خلیل‌زاد؛ فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان از امضای توافق‌نامه سیاسی میان رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله استقبال کرد.

راه مدنیت: زلمی خلیل‌زاد یک‌شنبه‌شب(۲۸ ثور) در چند رشته تویت، گفته است: پس از مدتی طولانی، رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله بر حکومتی توافق کرده‌اند که در آن داکتر عبدالله روند صلح را رهبری خواهد نمود.

فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان تأکید کرد که امریکا آماده است تا در روند صلحی‌که منجر به ختم جنگ شود، با حکومت جدید شریک باشد.

به گفتۀ زلمی خلیل‌زاد، این روند باید مبتنی بر عملی نمودن به وقت آن تعهداتی باشد که تا امروز صورت گرفته است؛ هر دو رهبر نباید اشتباهاتی را که در زمان حکومت وحدت ملی وجود داشت، تکرار نمایند؛ همان‌گونه که افغان‌ها برای این حکومت مذاکره کردند.

او همچنان افزوده است: زمان آن رسیده که عزم مردم افغانستان و جهان را جدی گرفت تا بلاخره پایان منازعه دیده شود و نیز داکتر عبدالله با سرعت و فوریت کامل حرکت کند و در این امر، از سوی حکومت کنونی مخلصانه مورد حمایت قرار گیرد.

در همین حال، مایک پمپئو؛ وزیرخارجه امریکا نیز در تماس تلیفونی با رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله، تشکیل حکومت جدید در افغانستان را تبریک گفته است.

پمپئو از تعهد رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله برای اقدام سریع در حمایت از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی استقبال نمود. وزیر خارجه امریکا همچنان در این تماس تلیفونی گفته که برای واشنگتن، رسیدن به یک توافق سیاسی برای پایان دادن به درگیری در افغانستان یک اولویت است.

پس از ظهر امروز یک‌شنبه، توافق‌نامه سیاسی میان رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله با حضور شخصیت‌های ملی در ارگ ریاست‌جمهوری به امضا رسید. بر اساس این توافق‌نامه، آقای عبدالله به‌عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی در حکومت جدید کار خواهد کرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا