خبر

وزارت صحت: واکسن کرونا یک‌شب و در خانه ساخته نمی‌شود!

یک مقام‌ وزارت صحت عامه در واکنش به عرضه دارویی به نام واکسن کرونا در کابل از سوی شخصی به نام حکیم الکوزی گفت که واکسن این بیماری در هیچ جای جهان در یک شب و در خانه ساخته نمی‌شود.
راه مدنیت: وحید مجروح، معاون وزارت صحت عامه گفته است: محصولی‌ که از سوی حکیم الکوزی به‌نام واکسن کرونا به مردم عرضه می‌شود، تأیید ناشده است.
به گفتۀ معاون وزارت صحت عامه، واکسن در هیچ جای جهان در یک شب و در خانه ساخته نمی‌‎شود؛ حتا اگر محصولی از سوی فردی به نام الکوزی به مردم عرضه می‌شود، به‌صورت حتمی و صددرصدی هم باشد، بازهم نیاز است تا وزارت صحت عامه و نهادهای بین‌المللی معتبر در خصوص آن تحقیق و ابراز نظر کنند.
وحید مجروح افزود: پس از بررسی‌های لابراتواری، اگر محصول حکیم الکوزی مؤثر واقع شود، وزارت صحت عامه از آن حمایت نموده و زمینه تولید آن را فراهم می‌کند.
او خاطرنشان کرد که وزارت صحت عامه از هرگونه طرح و ابتکار برای سلامت مردم به‌خصوص بیماری کرونا، کمک‌کننده باشد، استقبال می‌نماید و در عین حال، این وزارت به‌عنوان نهاد مسؤول، به هیچ صورت به نهادها و افراد اجازه نخواهد داد تا محصولات طبی ناشناخته و تأییدناشده را به مردم عرضه کنند.
این مقام وزارت صحت عامه هشدار داد که با همکاری نهادهای امنیتی تلاش می‌نماید تا جلوی فعالیت‌های خودسرانۀ مرکز صحی سبحان را بگیرد. او همچنان از باشندگان کابل خواست که به توصیه‌های وزارت صحت عامه توجه کنند و به شایعات باور نکنند.
«تا زمانی که این محصول تأیید نشده باشد، از شهروند باسواد خود، از شهروند کابل‌نشین خود و از شهروند فهمیده خود می‌خواهم توجه به اهتمام وزارت صحت عامه داشته باشند، به دنبال شایعات نروند. کاری نکنید که ۱۰روز بعد شفاخانه‌ها پر از بیمارانی باشد که به دلیل نوشیدن شیره تریاک و یا هر محصول دیگر اغفال شده باشند و مصیبت آن بر عهده بخش صحت بیفتد.»
طی چند روز اخیر، شخصی به نام حکیم الکوزی که در مرکز صحی سبحان فعالیت دارد، مدعی شده که واکسن کرونا را ساخته و پس از این ادعا، صدها باشنده کابل به خاطر دریافت این واکسن، تجمع کردند.
حکیم الکوزی از وزارت صحت عامه خواسته بود تا داروی تولید شده او را در شفاخانه افغان-جاپان، آزمایش کند اما مقام‌های این وزارت، درخواست او را غیرمنطقی و غیرعلمی خواند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا