خبر

تایید رهایی دوهزار و ۲۴۸زندانی از سوی طالبان

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که بر اساس توافق‌نامه امریکا و طالبان، دوهزارو ۲۸۴زندانی این گروه از سوی دولت افغانستان آزاد شده‌اند.
راه مدنیت: سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شام امروز یک‌شنبه (۱۱جوزا) در توییتی نوشت:«بر اساس توافق‌نامه دوحه تاکنون ۲۲۸۴تن از زندانیان امارت اسلامی از زندان‌های اداره کابل رها شده‌اند.»
این مقام گروه طالبان همچنان تصریح کرده که ادعای رهایی تعداد بیشتر زندانیان این گروه که از سوی مسؤولان حکومت افغانستان گفته شده، حقیقت ندارد.
«باید ارقام دقیق و واقعی نشر شود و پروسه مختل نگردد.»
از سویی هم، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان، روز شنبه (۱۰جوزا) اعلام کرد که ۷۱۰زندانی طالب را در روزهای جمعه و شنبه از زندان‌های مختلف کشور آزاد کرده است.
بر بنیاد اطلاعات دفتر شورای امنیت ملی، پیش از این رهایی، حکومت تعداد دوهزار زندانی طالبان را آزاد کرده بود و به این ترتیب، شمار زندانیان رها شدۀ طالبان به دوهزار و ۷۰۱نفر رسیده است.
با این همه، حکومت افغانستان به‌خاطر اعلام آتش‌بس از سوی طالبان در روزهای عید، جهت نشان دادن حسن‌نیت دولت برای رفتن به مذاکرات بین‌الافغانی، فرمان رهایی دوهزار زندانی طالب را صادر کرده بود.
روند رهایی زندانیان دو طرف، تأمین آتش‌بس در روزهای عید و ادامه کاهش خشونت‌ها از علایمی استند که حکومت افغانستان و گروه طالبان را به شروع مذاکرات بین‌الافغانی نزدیک کرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا