خبر

رییس‌جمهور: امریکا باید نگران پیامد خروج خود از افغانستان باشد

هم‌زمان با نزدیک شدن مذاکرات بین‌الافغانی، رییس‌جمهور غنی تأیید کرد که سربازان امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته است و واشنگتن باید نگران پیامد این خروج خود از افغانستان باشد.

راه مدنیت: محمداشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان در یک گفتگوی تازه با یک نهاد غیرانتفاعی امریکا(Ted) گفته است که حکومت افغانستان از خروج نیروهای امریکایی نگران نیست اما با توجه به تهدید تروریزم، واشنگتن باید نگران باشد که این خروج چه پیامدی برای امریکایی‌ها خواهد داشت.

به گفتۀ رییس‌جمهور، حکومت افغانستان هیچ ملاحظه‌یی در راستای تصمیم ایالات متحده مبنی بر خروج نیروهای نظامی‌شان ندارد اما او تأکید کرد که ساختار حمایت مهم است.

آقای غنی هشدار داد که خروج کامل نیروهای امریکایی قبل از زمان تعیین‌شده از افغانستان و امضای توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، روی روند صلح تأثیر خواهد داشت.

 او همچنان با اشاره به خشونت‌های اخیر در کشور، افزود که با وجود کاهش خشونت‌های وسیع، هنوز هم رقم تلفات بلند است. رییس‌جمهور در این زمینه آمار داد که حد اوسط تلفات نظامیان افغان روزانه به ۳۰ الی ۳۵ نفر می‌رسد.

رییس‌جمهور غنی، با این‌که طالبان را بخشی از مردم افغانستان عنوان کرد اما در عین حال، تصریح نمود این گروه باید بپذیرند که بدون خواست مردم، نمی‌توانند کاری انجام دهند. بنابراین، ایجاب می‌کند تا راه حل سیاسی برای پایان بخشیدن به این خشونت‌ها جستجو شود.

وی از روند مؤفقیت‌آمیز تبادله زندانیان یاد کرد که این روند به پیش می‌رود و انتظار می‌رود که مذاکرات مستقیم هرچه زودتر آغاز شود.

حکومت افغانستان تاکنون بیش از سه‌هزار زندانی طالبان را از زندان‌های کشور آزاد کرده است و طالبان نیز، بیش از ۶۰۰ زندانی حکومت را در مناطق مختلف از بند آزاد کرد. رهایی زندانیان از سوی دو طرف، بخشی از توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان است.

قرار بود که هفتۀ گذشته، مکان مذاکرات بین‌الافغانی از سوی طرف‌های ذی‌دخل مشخص شود اما بنابر دلایل نامعلوم، هنوز این کار صورت نگرفته است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا