خبر

«اقدام ویژه‌» برای تامین امنیت فعالان حقوق بشر و سارنوالان

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که رییس‌جمهور غنی در نشست امروز کابینه، به نهادهای امنیتی دستور داد تا اقدام و تدابیر ویژه‌ امنیتی را برای حفظ جان فعالان حقوق بشری و سارنوالان، روی دست گیرند.

راه مدنیت: صدیق صدیقی در توییتی نوشته است که صبح امروز (دوشنبه ۹سرطان) نشست کابینه به ریاست محمداشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار شده است.

به گفتهٔ سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری، رییس‌جمهور در نشست کابینه حمله تروریستی بر کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر را محکوم کرده است.

رییس‌جمهور غنی، ترور کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر را یک حرکت خطرناک گروه‌های تروریستی دانسته و تاکید کرد که این حرکت برای هدف گرفتن آزادی‌ها و ارزش‌های نزدیک به دو دههٔ پسین در کشور آغاز شده و حکومت برای جلوگیری از آن متعهد است.

صدیقی در توییتی نوشته است: «رییس‌جمهور به نهادهای امنیتی دستور داد تا تدابیر و اقدامات ویژه‌یی را به هدف تامین امنیت فعالان حقوق بشری، جامعه مدنی و سارنوالان، روی دست گیرند.»

رییس‌جمهور غنی در حالی دستور ویژه‌ تامین امنیت نهادهای حقوق بشری و سارنوالان را صادر می‌کند که طی دو هفته اخیر، شماری از کارمندان سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشری موردحمله تروریستی قرار گرفتند.

دو روز پیش، دو کارمند این کمیسیون در نتیجه انفجار ماین چسپکی در ساحه حوزه دوازدهم پولیس شهر کابل، جان باختند. ترور این کارمندان با واکنش‌های داخلی و بین‌المللی مواجه شد.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژهٔ امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به ترور کارمندان این کمیسیون گفته است که مخالفان صلح افغانستان تلاش دارند تا مانع تامین صلح پایدار در این کشور شوند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا