خبر

یوناما: در شش ماه بیش از «۸۰۰ غیرنظامی» کشته و زخمی شدند

یافته‌های هیأت معاونیت سازمان ملل‌متحد در افغانستان نشان می‌دهد که در جریان خشونت‌ها طی شش ماه اخیر، بیش از ۸۰۰ غیر نظامی کشته و یاهم زخمی شده‌اند.

راه مدنیت: یوناما یا هیأت سازمان ملل‌متحد در افغانستان، امروز پنج‌شنبه(۱۲سرطان) یافته‌های خود را از وضعیت امنیتی در افغانستان با نشر یک اعلامیه منتشر کرد.

بر اساس یافته‌های یوناما، در شش ماه اول سال میلادی، ۱۸ مورد حمله به رهبران مذهبی، ۱۳ حمله به کارمندان صحی، ۱۱ حمله بر کارمندان قضایی، شش حمله به فعالان جامعه مدنی، پنج حمله به نهادهای غیردولتی و سه مورد حمله به خبرنگاران انجام شده است.

یوناما، مسؤولیت نیمی از این حملات را به جنگ‌جویان طالبان نسبت داده است.

یوناما، تمامی این حملات را عمدی دانسته و گفته است که تداوم این چالش، باعث نگرانی سازمان ملل ‌شده است. به گفتۀ یوناما، حملات عمدی بر غیرنظامیان، نقض جدی قوانین بین‌المللی بوده و جنایت جنگی شمرده می‌شود.

در اعلامیه آمده است که جنگ‌های زمینی در مناطق مسکونی، سبب افزایش ۲۵ درصدی تلفات ملکی شده است و در کنار آن، طی چند ماه اخیر، میزان انفجار ماین‌های کنار جاده‌ای نیز در حال افزایش بوده است که این چالش نیز باعث تلفات ملکی شده است.

دیبرا لاینز، نمایندۀ خاص دبیرکل سازمان ملل‌متحد در افغانستان گفته است: اقدامات خوبی برای شروع مذاکرات بین‌الافغانی انجام شده است.

او افزود:«من تمام طرف‌ها را ترغیب می‌نمایم تا با نشان‌دادن تعهد خود به صلح از طریق اقدامات فوری و مشخص برای محافظت از افراد ملکی و کاهش خشونت، پایه و اساس لازم برای گفت‌وگوهای صلح را ایجاد نمایند.»

به گفتۀ نمایندۀ خاص دبیرکل سازمان ملل‌متحد در افغانستان، مخربان صلح در افغانستان وجود دارند و نمی‌خواهند که جنگ و خشونت در این کشور پایان داده شود؛ تاکتیک‌هایی را که آن‌ها برای تخریب روند صلح انجام می‌دهند، مهم نیست، زیرا به آن‌ها اجازه داده نخواهد شد تا به اهداف خود برسند.

یوناما از تمامی طرف‌های درگیر خواسته است که تمام تلاش‌های‌شان را برای حفاظت از غیرنظامیان انجام دهند و از جانب دیگر، لازم است تا طرف‌های جنگ، میزان خشونت‌ها را کاهش داده و زمینه را برای برگزاری مذاکرات مستقیم فراهم سازند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا