خبر

وزارت دفاع امریکا: ایران با حمایت طالبان، اهداف خود را در افغانستان دنبال می‌کند

گزارش تازۀ وزارت دفاع ایالات متحده امریکا نشان می‌دهد که دولت ایران با حمایت و پشتیبانی از گروه طالبان، اهداف خود را در افغانستان جستجو می‌کند.

راه مدنیت: وزارت دفاع امریکا به روز چهارشنبه(۱۱ سرطان) گزارش خود را به کنگره امریکا ارایه کرد. در این گزارش آمده است که گروه‌های منطقه‌یی وابسته به شبکۀ القاعده روابط نزدیکی با گروه طالبان برقرار کرده و این گروه در حمله به سربازان امریکایی و سایر کشورها نقش دارند.

در این گزارش آمده:«اما در ماه‌های بعد، طالبان به همکاری با شاخه القاعده در شبه قاره هند ادامه داده‌اند.»

وزارت دفاع امریکا در این گزارش گفته که با وجود پیشرفت‌ها در روند صلح افغانستان، شاخه القاعده در شبه قاره هند روابط نزدیکی با طالبان در این کشور برقرار کرده که احتمالا برای محافظت و آموزش آن‌ها (طالبان) است.

بر بنیاد این گزارش، شاخه القاعده در شبه قاره هند به طور دوامدار با اعضای سطح پایین طالبان برای تضعیف دولت افغانستان همکاری می‌کند.

وزارت دفاع امریکا در این گزارش به نقش ایران در امور افغانستان اشاره کرده و صراحت داده است:«ایران اهداف خود را در افغانستان با ارائه پشتیبانی حساب شده به طالبان و تعامل و تلاش برای تقویت روابط با دولت افغانستان دنبال می‌کند.»

این در حالی است که دو روز پیش، نماینده ویژۀ وزارت خارجه ایران به دوحه پایتخت قطر رفته و با عضای دفتر سیاسی طالبان دیدار کرده است.

وزارت دفاع امریکا در حالی این گزارش را به کنگره این کشور ارایه می‌کند که گروه طالبان، میزان خشونت‌ها را در افغانستان بلند برده است که این امر، روند گفتگوهای صلح و مذاکرات بین‌الافغانی را با چالش روبرو کرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا