خبر

شورای امنیت ملی: «جنگ نسبت به سال گذشته کاهش نیافته است»

شورای امنیت ملی اعلام کرده که با وجود توافق‌نامه قطر، جنگ و خشونت‌ها در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش نیافته است.

راه مدنیت: دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی با نشر اعلامیه‌یی گفته است که مقام‌های ارشد امنیتی با برگزاری یک نشست، در خصوص پیشرفت‌ها و برنامه‌های امنیتی، بحث و گفتگو کردند.

در اعلامیه آمده که با وجود توافق‌نامه قطر و سایر توافق‌نامه‌ها، جنگ و خشونت‌های سال جاری نسبت به سال گذشته، کاهش نیافته است.

تشدید خشونت‌ها از سوی جنگ‌جویان طالبان در بخش‌های مختلف کشور، نگرانی‌های ملی و بین‌المللی را برانگیخته است.

تحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل‌متحد از گروه طالبان خواسته‌اند تا هرچه زودتر جنگ و خشونت را توقف داده، وارد مذاکرات مستقیم شوند.

نمایندۀ ملکی ناتو در افغانستان به روز شنبه (۱۴سرطان) اعلام کرد که تشدید خشونت‌ها از سوی طالبان، بزرگ‌ترین مانع برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است.

در همین حال، مقام‌های ارشد امنیتی، پیشرفت‌ها و اجرای مکانیزم‌های موجود برای مقابله با قتل‌های هدف‌مند و جرایم جنایی را در سراسر کشور مورد قرار داده است و پیرامون حاکمیت و تطبیق یک‌سان قانون تأکید کردند.

مقام‌های ارشد امنیتی در حالی قتل‌های هدف‌مند را مورد بررسی قرار می‌دهند که طی دو ماه اخیر، شماری از علما، کارکنان لوی‌سارنوالی و کارمندان کمیسیون مستقل حقوق بشر به گونۀ هدف‌مند ترور شدند.

نهادهای ملی و بین‌المللی، قتل‌های هدف‌مند را به مخالفان صلح افغانستان نسبت می‌دهند؛ اما هنوز واضح نشده که چه کسانی و یا کدام گروه‌ها مخالف روند صلح در این کشور هستند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا