خبر

افزایش دو برابری حاصلات «پسته» ولایت بادغیس

مسؤولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بادغیس می‌گویند: در سال جاری، احتمال دارد حاصلات پسته این ولایت به دو برابر افزایش یابد.

راه مدنیت: عبدالتواب تایب، رییس زراعت بادغیس امروز یک‌شنبه (۱۵سرطان) افزود: براساس آمارها و ارزیابی‌های انجام‌شده از جنگل‌های طبیعی پسته این ولایت، در سال جاری حدود ۳۶هزار و ۴۵۶متریک تُن پسته در بادغیس تولید خواهد شد.

به گفتهٔ رییس زراعت بادغیس، دو سال پیش به‌علت خشک‌سالی، اکثر نوده‌های درخت پسته باروری لازم را نداشت؛ اما در سال جاری به‌علت بارندگی‌ها، حاصلات پسته به‌صورت قابل‌ملاحظه‌یی افزایش خواهد یافت.

او گفت که میزان حاصلات پسته در ولایت بادغیس در سال۱۳۹۸ به ۱۵هزار و ۴۰۰متریک تُن رسیده بود.

در ولایت بادغیس حدود ۳۰هزار هکتار جنگل طبیعی پسته وجود دارد که در سال‌های اخیر براثر تلاش‌های وزارت زراعت و موسسات همکار، باغ‌های بیشتر پسته در این ولایت ساخته شده است.

براساس اطلاعات ریاست زراعت این ولایت، حدود چهار هزار باغ پسته ساخته‌شده تاکنون به ثمر نرسیده است.

گفتنی است که براساس تدابیر ریاست زراعت ولایت بادغیس در سال۱۳۹۹، حدود ۱۲۰هکتار از جنگل‌های طبیعتی پسته این ولایت احیا خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. خبر خوش و امید بخش است ، خداوند به وزارت زراعت توفیق بیشتر عنایت کند تا ازین نعمت الهی و ثروت طبیعی خوب پاسداری کند و در گسترش آن کار و کوشش کند. توفیق رفیق همه کسانی باد که برای آبادی این سرزمین کار و کوشش می کند.

دکمه بازگشت به بالا