خبر

صلاح‌الدین ربانی: برخی‌ با روند صلح بازی سیاسی می‌کنند

صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی، بدون نام‌بردن از کسی، می‌گوید که برخی‌ها با روند صلح افغانستان بازی سیاسی می‌کنند.

راه مدنیت: صلاح‌الدین ربانی که در مراسم یادبود قیام‌الدین کشاف سخنرانی می‌کرد، اظهار کرد: برخی‌ها با روند صلح، بازی سیاسی به راه‌ انداخته‌اند. در چنین شرایطی نباید جنگ تازه‌یی زیر نام صلح شعله‌ور شود.

رییس حزب جمعیت اسلامی گفت: «برخی‌ این روزها با کج‌بحثی و به‌خاطر پوشاندن معاملات ناروای خودشان، تبلیغات منفی می‌کنند که گویا ما مخالف صلح استیم. می‌خواهم برای‌شان بگویم که اگر ضد صلح می‌بودیم و یا اگر می‌خواستیم مثل برخی‌ها از صلح استفاده سیاسی و ابزاری کنیم، بر سر پیکر رهبر شهید (برهان‌الدین ربانی) که جانش را به خاطر صلح از دست داده بود، ساز انتقام و خشونت می‌آموختیم که در آن شرایط جامعه پراز خشم بود و خریداران خوبی هم داشت.»

او با اشاره به رهبران حکومت موجود، افزود که همگی به یاد داشته باشند، فردا اگر وضعیت به گونه‌یی رقم بخورد که کنار رفتن این‌ها از مدیریت و مأموریت دولتی‌شان منجر به صلح عادلانه و پایدار در کشور شود، حاضر نیستند که به‌خاطر صلح کنار بروند.

«ما صلح می‌خواهیم و بیشتر از دیگران برای تأمین صلح فکر می‌کنیم و باور داریم و در مورد صلح و چگونگی تحقق آن، حرف روشن داریم؛ اما نمی‌خواهیم زیر نام صلح یک جنگ تازه‌ دیگر در افغانستان شعله‌ور شود.»

به گفتۀ صلاح‌الدین ربانی، حزب جمعیت اسلامی بر عادلانه‌بودن صلح تأکید می‌ورزد تا صلح تنها آتش‌بس موقت نباشد؛ بل یک صلح پایدار و منجر به ثبات دایمی گردد.

او همچنین ادامه داد: اگر بر فراگیربودن گفتگوهای ملی صلح تأکید می‌کنیم، به‌خاطر تضمین مؤفقیت صلح است تا تجربۀ تلخ سازش‌نامه «بن» تکرار نشود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا