خبر

تصادف سنگین چلسی/ وضعیت لمپارد خوب نیست!

مصطفی هزاره

چلسی در ترافیک سنگین بازی‌های لیگ برتر انگلستان متوقف شد. سفر اخیر آن‌ها، سفر پر حادثه‌یی بود. شمشیرسازان قدیمی ارتش بریتانیا که روزگاری جهان زیر تیغ‌های بران ساخت آن‌ها بود، روز شنبه به خط دفاع آشفته فرانک لمپارد حمله کردند و تورهای پاره پاره دروازه ازپلیکوئتا جوان را به عنوان تحفه‌‌یی ارزشمند به شهر منچستر فرستادند.

وضعیت در لیگ شوالیه‌های جهان، همین است. شفیلد یونایتد که فصل پیش از دسته اول لیگ انگلستان به لیگ برتر آمده بود، امروز در رتبه ششم جدول شوالیه‌ها تکیه زده و در حال آمادگی برای حضور به عنوان یکی از نمایندگان فوتبال انگلستان در رقابت‌های لیگ یوفا می‌باشد.

شفیلد یونایتد که یکی از سه نماینده اصلی شهر صنعتی شفیلد، پایتخت صنایع فولاد و استیل انگلستان است، در چند سال اخیر توانست قدیمی‌ترین رقیبان باشگاهی فوتبال جهان را کنار بزند و به تیم نخست این شهر تبدیل شود. دو رقیب دیگر این تیم، قدیمی‌ترین تیم‌های فوتبال جهان هستند. نخستین رقیب، باشگاه فوتبال شفیلد که عنوان قدیمی‌ترین باشگاه جهان را با خود دارد و حالا در لیگ محلی شمالی بازی می‌کند، و رقیب دوم این تیم شفیلد ونزدی که سومین تیم قدیمی جهان است و افتخار چهار قهرمانی در لیگ انگلستان را با خود دارد، ولی این روزها در لیگ یک انگلستان است.

ترافیک سنگین شاهزاده‌نشینان جدول برتر انگلستان، حکایت میلی‌متری با خود دارد. قدیمی‌ترین لیگ فوتبال جهان در کشور سازنده فوتبال به روش فعلی، همه ساله در چنین روزهایی، البته با در نظرداشت وقفه کرونایی، شاهد دوئل‌های هفته‌وار مرگ‌آوری برای تیم‌های مختلف جدول است.

در صدر جدول، اسپ سرخ شهر لیورپول با مسجل شدن قهرمانی‌اش، با پوزخند و طعنه و کسب نتایج نه چندان خوب، برای تیم دوم جدول یرغه می‌رود.

منچستر سیتی هم که تقریبا سند نایب قهرمانی‌اش امضا شده، این روزها درصدد بازبینی اشتباهات میان‌فصل خویش است و با بردهای پرگل، در حال ترمیم اشتباهات گذشته.

اما ترافیک اصلی لیگ، در میان کاندیدان شاهزادگی در لیگ برتر و کسب سهمیه حضور در لیگ قهرمانان اروپا، به صورت مرگ‌آوری میان سه تیم چلسی، لسترسیتی و منچستریونایتد با فاصله یک و دو امتیازی در جریان است.

لغزش روز دوشنبه چلسی، شانس حضور این تیم در سهمیه حضور فصل بعد در لیگ قهرمانان اروپا را با خطر بسیار جدی مواجه ساخت.

در حال حاضر، این تیم با یک بازی بیشتر و با ۶۰ امتیاز در رتبه سوم ایستاده است، در حالی که لسترسیتی با یک بازی کمتر با ۵۹ امتیاز و منچستریونایتد با ۵۸ امتیاز و یک بازی کمتر در تعقیب این تیم هستند و اگر هردو تیم هفته آینده را با پیروزی پشت سر بگذرانند، چلسی به رتبه ششم سقوط می‌کند و از سهمیه لیگ قهرمانان باز می‌ماند. و به نظر می‌رسد دو رقیب چلسی برای کسب مقام سوم و چهارم و کسب سهمیه، تمام تلاش خوش را برای برد در سه بازی آینده به کار می‌گیرند.

تیم لمپارد و رومن آبراموویچ مالک میلیاردر چلسی، در روزگار خوبی نیست و باخت سنگین سه بر صفر آن‌ها در مقابل شفیلد یونایتد روزگار آن‌ها را خراب‌تر کرده است.

لمپارد در کنار جان تری، یکی از دو اسطوره زنده این تیم در قرن اخیر است. ریسک پذیرش مربی‌گری در چلسی، خطر منفور شدن او را با توجه به هواداران افراطی باشگاه‌های انگلیسی با خود به همراه دارد. مربیان فعلی جوان لیگ انگلستان سیاست جدید باشگاه‌های انگلیسی در سیال‌داری فوتبالی با همدیگر است. پس از حضور اوله گونار سولسشیر در باشگاه سابق و کسب نتایج بهتر نسبت به مربیان بزرگ پس از فرگوسن افسانه‌یی، مثل فن خال هالندی و مورینیو، برخی تیم‌های دیگر رقیب منچستر، گوش به نصیحت فرگوسن به منچستر دادند و ستارگان اسبق خود را با عنوان مربی به باشگاه خود آوردند. آرتتا به آرسنال آمد و وارث آرسن ونگر شد و لمپارد به استمفوردبریچ برگشت و پرچم‌دار جدید چلسی.

اما به نظر می‌رسد، این ریسک برای مالک میلیادر چلسی و هوادارانش نتیجه چندان خوبی به همراه ندارد. آبراموویچ که به گفته برخی تحلیلگران سیاسی اقتصادی، در سال ۲۰۰۰ و برای گریختن از دام سیستم اقتصادی روسیه در گرفتاری میلیاردران نفتی و فراری‌های مالیاتی، برای کسب شهرت و دور ماندن از توطئه‌های سیاسی، دست به حاتم‌بخشی زد و باشگاه چلسی را خرید تا شهرتش به اهل فوتبال برسد و مستطیل سبز پناهی برای او باشد.

وضعیت در سه هفته آینده برای چلسی بسیار حیاتی و سخت است. آن‌ها پس از بازی نسبتن آسان در برابر تیم انتهای جدول نوریچ سیتی باید به بندر لیورپول بروند و با پادشاه این فصل لیگ برتر و پادشاه فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا یعنی لیورپول بازی کنند.

البته همان طور که گفته شد، بدمستی لیورپول و کسب نتایج ضعیف پس از مسجل شدن قهرمانی‌اش، شاید این چانس را به چلسی بدهد که لیورپول برای آب‌بندی بازیکنان نوجوان و جوانش، در این بازی با تیم جوانانش به صف‌آرایی بیاید.

در صورت پیروزی در این دیدار، هفته آخر برای چلسی و لستر سیتی و منچستریونایتد حکم مرگ و زندگی را خواهد داشت. چلسی در بازی پایانی باید به مصاف گرگ‌های بی‌رحم چند سال اخیر انگلستان و تیم هفتم جدول یعنی ولورهمپتون بروند. تیمی که به ایستادگی و بی‌رحمی در برابر مدعیان لیگ برتر مشهور است. این مصاف تن به تن با توجه به دوئل هفته آخر بین لسترسیتی و منچستریونایتد، برای لمپارد و چلسی، ضمانت امضای حکم حضور در لیگ قهرمانان و یا عدم آن را دارد.

در حقیقت، تور پاره پاره دروازه چلسی در دیدار با شفیلد، هدیه‌یی به منچستر و لسترسیتی بود. دیده شود که آیا لمپارد می‌تواند نرخ چال بازار شرط‌بندی فوتبال انگلستان را همچنان در رنج بالا نگه دارد یا خیر.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا