خبر

خلیل‌زاد: حملۀ سمنگان، خلاف تعهدات کاهش خشونت‌ها بود

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید: حملۀ گروهی طالبان بر ریاست امنیت ملی سمنگان، خلاف تعهدات کاهش خشونت‌ها بود و این گروه به مخالفان صلح، فرصت تخریب می‌دهد.

راه مدنیت: آقای خلیل‌زاد، صبح امروز سه‌شنبه (۲۴سرطان) در چند رشته توییت، استفاده از موتربمب در مرکز یک شهر را غیرقابل قبول عنوان کرد و تأکید کرد که این امر موضع مخالفان صلح را تقویت نموده و به تخریب‌کنندگان روند صلح فرصت می‌دهد.

به گفتۀ زلمی خلیل‌زاد، خشونت‌ها در روزهای اخیر افزایش یافته و شمار زیادی از مردم بدون هیچ‌ دلیلی کشته می‌شوند.

او افزود: واشنگتن به شدت تلاش دارد تا مرحله اول تعهدات خود را بر اساس توافق‌نامه دوحه انجام دهد که کاهش نیروهای امریکایی و ترک پنج پایگاه بخشی از این تعهدات است. شمار نیروهای ناتو نیز به گونۀ قابل توجهی کاهش یافته است.

فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان همچنین با اشاره به روند خوب تبادله زندانیان، خاطرنشان کرد هیأت مذاکره‌کننده حکومت و طالبان در خصوص تدارکات مذاکرات بین‌الافغانی نیز به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

خلیل‌زاد تصریح کرد که پس از امضای توافق‌نامه دوحه، هیچ امریکایی از سوی طالبان کشته نشده و روابط منطقه‌یی نیز بهبود یافته است.

وی پیرامون خشونت‌های اخیر طالبان تأکید کرد که  از یک‌سو واشنگتن در اجرای مرحله بعدی توافق‌نامه صلح مبتنی برشرایط خواهد بود و از سوی دیگر، ایالات متحده برای رهایی کامل زندانیان، کاهش خشونت‌ها، اجرای کامل تعهدات توافق‌نامه صلح و شروع مذاکرات بین‌الافغانی پافشاری دارد.

حملۀ گروهی طالبان بر ریاست امنیت ملی ولایت سمنگان که در آن، ده تن کشته و ۵۴ تن دیگر زخمی شدند، واکنش‌های داخلی و بین‌المللی را برانگیخت.

به دنبال این حمله، رهبران حکومت افغانستان، این‌گونه حملات را امتیازگیری طالبان در مذاکرات صلح عنوان کردند.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام و عرض ادب :
    این گونه اظهارات عوامفریبانه خلیل زاد (رذیل زاد) را شاید مردم عوام باور کند، اهل فکر و فرهنگ می داند که تمام شیطنت ها زیر سر همین معمار جنگ و صلح افغانستان است، و آن چه که بین امریکا و طالبان گذشته صرف به نفع امریکا بوده و مفاد آن به دولت و شهرودان کشور ما تعلق نه می گیرد.
    از سوی دیگر همه می دانند که امریکایی ها در صدد تغیر رویکرد جنگ هستند نه پایان جنگ و خشونت. و طالبان هم همان نیروی پیاده امریکا است که گوش به فرمان اند. خلیل زاد با این گونه اظهارات عوامفریبانه می خواهد خودش را دلسوز مردم ما نشان دهد درحالی یک شیادی بیش نیست. و از سی سال گذشته تا امروز در پشت تمام حوادث و جریانات مخرب و خونبار قرار داشته است. و هوز هم دست بردار نیست.

دکمه بازگشت به بالا