خبر

افزایش تعداد حملات علیه علما و اماکن مذهبی

کمیسیون مستقل حقوق بشر با انتشار گزارش تازه‌یی از افزایش حملات هدفمند علیه غیرنظامیان به‌ویژه اماکن مذهبی و عالمان دینی در کشور ابراز نگرانی کرد.

راه مدنیت: گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در گزارش امروز (شنبه ۲۸سرطان) خود، ۱۷رویداد امنیتی را بررسی کرده است.

بربنیاد گزارش این کمیسیون، از ۲۵میزان ۱۳۹۸تا سرطان سال جاری، در ۱۷حمله انتحاری، انفجار ماین، کشتار هدفمند، تیراندازی افراد ناشناس و حملات گروه طالبان بر مساجد و نمازگزاران ۴۴۲تن قربانی شده‌اند که در این میان، ۱۷۰تن جان باخته و ۲۷۲تن دیگر زخمی شده‌اند.

براساس این گزارش در میان جان‌باختگان پنج ملاامام مسجد و ۱۴کودک شامل هستند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این گزارش از حمله بر اماکن مذهبی، عبادتگاه‌ها، کشتن علمای دینی و نمازگزاران شدیدا ابراز نگرانی کرده و گفته است که حمله بر غیرنظامیان و مکان‌های مذهبی، نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه بوده و جنایت جنگی شمرده می‌شود.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که بیشترین حمله‌های تروریستی از میان نمازگزاران، کودکان و عالمان دینی قربانی گرفته‌ است که براساس حقوق بشری، شهروندی و حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حمله بر آن‌ها ممنوع است.

این کمیسیون بار دیگر از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که با رعایت حقوق بشری و شهروندی و همچنین قواعد، مقررات و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حمله بر غیرنظامیان را متوقف کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از نهادهای عدلی و قضایی می‌خواهد که با تحقیق همه‌جانبه و هدفمند، عاملان این حمله‌های تروریستی را شناسایی و عدالت را برای بازماندگان قربانیان تامین کنند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا