خبر

ثبت بیش از «دوهزار» خشونت علیه زنان در شش‌ماه

سپوژمی وردک، معین وزارت زنان می‌گوید که در شش ماه گذشته ۲۵۸۲پروندهٔ خشونت علیه زنان در سراسر کشور ثبت شده است.

راه مدنیت: امروز دوشنبه (۳۰سرطان) مقام‌های وزارت زنان، لوی‌سارنوالی و کمیسیون مستقل حقوق بشر در نشست خبری مشترک، گزارش شش ماهه‌ خود درباره پرونده‌های خشونت علیه زنان را همگانی کردند.

در این نشست، سپوژمی وردک، معین وزارت زنان گفت که طی شش ماه اخیر ۲۵۸۲پرونده خشونت علیه زنان ثبت شده است.

معین وزارت زنان افزود: از میان ۲۵۸۲پروندهٔ خشونت، ۳۴پرونده آن حاد است که شامل قتل، خودکشی، جراحت شدید و محاکمهٔ صحرایی می‌شود.

درهمین‌حال، سیناشنا منصور، معاون لوی‌سارنوالی نیز اعلام کرد که در شش ماه گذشته، ۱۱۷۹پروندهٔ خشونت علیه زنان از مناطق مختلف کشور در این اداره ثبت و بررسی شده است.

معاون لوی‌سارنوالی با ابراز نگرانی از افزایش تجاوز جنسی علیه زنان در کشور، تصریح کرد که در شش ماه نخست سال روان میلادی ۱۲۱پروندهٔ تجاوز جنسی ثبت شده است؛ درحالی‌که این رقم در شش ماه نخست سال۲۰۱۹ میلادی به ۷۴پرونده می‌رسید.

به گفتهٔ معاون لوی‌سارنوالی، این اداره در شرایط بحرانی کرونا و وضع محدودیت‌ها در کشور به ۲۴۹پرونده خشونت علیه زنان رسیدگی کرده است.

گفتنی است که شیوع ویروس کرونا و وضع محدودیت‌ها در اکثر کشورهای جهان باعث افزایش میزان خشونت‌ علیه زنان شده است؛ هرچند در شرایط کرونایی پرونده‌های مرتبط به خشونت علیه زنان در افغانستان کمتر ثبت شده است؛ اما عواملی چون فقر، سنت‌های ناپسند اجتماعی و سایر چالش‌ها، منجر به افزایش میزان خشونت‌ها علیه زنان شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا